Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Na najlepsze zarobki zaraz po studiach mogą liczyć pielęgniarki oraz absolwenci ratownictwa i położne – tak wynika z ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Absolwenci, którzy w trakcie kształcenia lub przed jego rozpoczęciem (studia II stopnia) pracowali, po odebraniu dyplomów mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki. Natomiast lekarze na wzrost wynagrodzeń muszą poczekać.

Na początku pielęgniarki zarabiają więcej niż lekarze

Różnice mogą sięgać – jak ma to miejsce np. u pielęgniarek – nawet 3,5 tys. złotych brutto. Absolwenci pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego (studia I stopnia, absolwenci z doświadczeniem mogą liczyć na najwyższe spośród zawodów medycznych płace zaraz po studiach. Dla przykładu, absolwenci studiów pielęgniarskich w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy (studia II stopnia, stacjonarne) w pierwszym roku po odebraniu dyplomów zarabiali 9 517,39 zł (wszystkie kwoty są brutto), z kolei absolwenci ratownictwa medycznego na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku (stacjonarne, I stopnia) – 8 615,04 zł, a położnictwa na Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (niestacjonarne, II stopnia) – 8 428,44 zł.

Zarobki lekarzy zaczynają rosnąć dopiero po kilku latach

Z analiz wynika, że lekarze zaraz po dyplomie, (nawet z doświadczeniem) zarabiali co do zasady mniej, ale w kolejnych 5 latach notowali najszybszy przyrost wynagrodzeń, prześcigając nawet absolwentów studiów technicznych, którzy w pierwszych trzech latach po dyplomie są najwyżej wynagradzani.

Z kolei w przypadku lekarzy dentystów, zarobki nie rosły aż tak szybko. W tej grupie dominuje jednak samozatrudnienie, a to oznacza, że dochody osiągane z tej pracy nie są ujęte w rejestrach ZUS, na których bazuje ELA.

System ELA pozwala oszacować po jakiej uczelni można liczyć na największe zarobki. Wśród przykładów, które podaje portal jest: Warszawski Uniwersytet Medyczny, studia stacjonarne, I Wydział Lekarski, jednolite-magisterskie – 5 573,26 zł; Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, studia stacjonarne, Wydział Lekarski, jednolite-magisterskie – 5 525,34 zł.

Dentyści najlepiej zarabiają po skończeniu; Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, studia stacjonarne, wydział lekarsko-stomatologiczny, jednolite-magisterskie – 4 283,25 zł i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, studia stacjonarne, jednolite-magisterskie – 4 270,94 zł.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zarobki medyków

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.