Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ceny leczenia stomatologicznego w maju podrożały o 15,1 proc. rok do roku. Jest to najwyższy wzrost w całym sektorze ochrony zdrowia. Średnia roczna inflacja w ochronie zdrowia wyniosła 10%.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w tym czasie usługi lekarskie podrożały o 14,1%, usługi szpitalne i sanatoryjne o 12,6%, wyroby farmaceutyczne o 8,1%, a urządzenia i sprzęt terapeutyczny o 7,2%.

Inflacja miesiąc do miesiąca

Jeśli chodzi o ujęcie miesiąc do miesiąca, najbardziej podrożały jednak usługi szpitalne i sanatoryjne – o 8,5% i wyroby farmaceutyczne – o 2,3%. Usługi stomatologiczne były droższe o 1,1% w porównaniu do kwietnia 2023 r., usługi lekarskie – o 0,7%, zaś urządzenia i sprzęt terapeutyczny – o 0,2%. Z kolei jeśli chodzi o zestawienie towarów i usług, te w maju 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,0% (przy wzroście cen towarów – o 13,3% i usług – o 12,3%).

Ponad 90 procent lekarzy dentystów w Polsce to przedsiębiorcy – prowadzą prywatne gabinety, a w dobie inflacji podnoszą ceny, by móc się utrzymać.

Podwyżki konieczne, bo rośnie koszt prowadzenia gabinetów

Jak wynika z informacji przekazanych przez dentystów, wzrastające ceny usług nie są bezpodstawne. Lekarze są zmuszeni do podwyżek ze względu na wzrost kosztów prowadzenia gabinetów. Wymieniają choćby wzrost cen energii elektrycznej oraz innych mediów. Nie bez znaczenia są także wzrastające koszty materiałów dentystycznych. Wzrastają także koszty kredytów, co odbija się również na cenach w gabinetach dentystycznych. Jest jednak nadzieja, że sytuacja w kolejnych miesiącach zacznie się poprawiać. Inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc. rdr we wrześniu, jednak zejście wskaźnika do celu NBP będzie trudne bez znaczącego spowolnienia wzrostu płac – oceniają ekonomiści Goldman Sachs.

– Prognozujemy gwałtowne spowolnienie inflacji CPI w nadchodzących miesiącach w Polsce i jej spadek poniżej 10 proc. we wrześniu. Podczas gdy spadek inflacji bazowej jest również znaczący, nadal obawiamy się, że NBP będzie miał trudności z przywróceniem inflacji do poziomu celu na poziomie +2,5 proc. +/– 1 pkt. proc. bez znaczącego spowolnienia wzrostu płac, co stwarza ryzyko, że ceny w bardziej sztywnych kategoriach, szczególnie w usługach, pozostaną na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas – napisano w raporcie.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Ceny usług stomatologicznych

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA