Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Przeciwko polityce NFZ protestują lekarze dentyści ze Szczecina. Twierdzą oni, że gabinety dentystyczne mające kontrakty z NFZ są zmuszone do dopłacania do świadczeń lub do odmawiania pacjentom usług.

Pieniędzy z NFZ-u wystarcza na pół miesiąca

– Istnieje realna obawa o dostępność do publicznej opieki stomatologicznej dla pacjentów. Ostatnia zmiana wyceny niektórych świadczeń stomatologicznych, przy braku zwiększenia kontraktów stomatologicznych skutkuje tym, że już w połowie miesiąca kończą się nasze możliwości przyjmowania pacjentów i zmuszeni jesteśmy ograniczać, a może za chwilę nawet odmawiać leczenia stomatologicznego – mówi dr Magdalena Szewczyk członek Komisji Stomatologicznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie.

– Sytuacja z rozliczeniami świadczeń stomatologicznych jest nie do przyjęcia. Wygląda to jak piramida finansowa, gdzie leczenie pacjentów jest możliwe, bo płatnik zadłuża się u przedsiębiorców, obiecując im zwrot z opóźnieniem – mówi Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Lekarze „kredytują” NFZ

Lekarze dentyści ze Szczecina podkreślają, że zwrot poniesionych kosztów za materiały, media, pensje dla personelu medycznego, serwisu sprzętu, mediów, jakie ponoszą, aby móc leczyć pacjentów, NFZ refunduje obecnie na bieżąco. Jeśli natomiast chodzi o świadczenia wykonane ponad podstawowy limit kontraktu rozliczane są kwartalnie z tzw. Funduszu Medycznego, i wypłacane dopiero kilka miesięcy po ich zrealizowaniu (za I kwartał pieniądze wpłynęły 08.05.2023r.).

W ten sposób, całkowity koszt leczenia stomatologicznego pacjentów, obciąża właściciela placówki, a pacjenci czekają w kolejkach i nie są świadomi tego procederu – mówi dr Ewa Tomaszewska członek Prezydium Komisji Stomatologicznej OIL w Szczecinie.

– Zwracamy się do NFZ o zmianę sposobu wypłaty należności za wykonane leczenie stomatologiczne dla osób ubezpieczonych na bieżące rozliczanie usług stomatologicznych zakontraktowanych i także samo świadczeń poza limitowych – mówi dr Adam Kozłowski, przewodniczący Komisji Stomatologicznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie. Jeżeli świadczenia zostaną opłacone, to dzieje się to ze znacznym opóźnieniem, czyli de facto jest kredytowaniem państwowego molocha przez lekarzy dentystów. Kto z Państwa zgodziłby się na odroczenie wypłaty wynagrodzenia o kilka miesięcy, a obniżyć standardów nam nie wolno, bo stanowiłoby to zagrożenie dla pacjentów, a dla nas konsekwencje prawne – dodaje dr Magdalena Szewczyk.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Dentyści dopłacają do świadczeń

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA