Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Średnia podstawowa roczna pensja lekarza dentysty w USA wynosi około 307 000 USD. Tak wynika z pierwszego badania SalaryScan. Badanie miało formę ankietową, wynika z niej, że wpływ na zarobki lekarzy dentystów mają takie czynniki jak płeć, wiek, czy rodzaj praktyki.

Z badania przeprowadzonego za pośrednictwem tej ankiety wynika również, że 56% ankietowanych było w wieku od 45 do 64 lat, 25% miało 65 lat lub więcej, a pozostałe 19% miało 44 lata lub mniej. Z spośród respondentów, większość to dentyści ogólni – około 75 procent.

Ile zarabia dentysta?

Z przeprowadzonego badania wynika również, że najwięcej zarabiają dentyści w średnim wieku – to jest mający od 36 do 44 lat. W tej grupie średnie zarobki szacuje się na kwotę 392 000 USD. Osoby ze starszej grupy, od 45 do 64 lat, uplasowały się na drugim miejscu ze średnim rocznym wynagrodzeniem podstawowym w wysokości prawie 310 000 USD. Najmniej zarabiają najmłodsi i najstarsi przedstawiciele zawodu. Jeśli chodzi o grupę wiekową do 35. roku życia, to jest to kwota 285 000 USD, z kolei dentyści 65+ średnio zarabiają 262 000 USD.

Mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety

Dużą różnicę dotycząca zarobków odnotowano w odniesieniu do podziału na płeć. Średnie wynagrodzenie mężczyzn wynosiło ponad 340 000 USD, podczas gdy kobiety wykonujące ten sam zawód musiały zadowolić się poborami o około 1/3 niższymi – w wysokości 249 000 USD rocznie.

Chirurgia najbardziej dochodowa

W zestawieniu brano również pod uwagę posiadane specjalizację. Okazało się, że do specjalistów z największym wynagrodzeniem około 541 000 USD dolarów należą chirurdzy, natomiast na najniższe średnie roczne wynagrodzenie mogli liczyć periodontolodzy – 282 000 USD. Wśród respondentów, najwięcej z nich pracowało w prywatnych jednoosobowych gabinetach (57%). Z kolei 29% pracowało w prywatnych gabinetach zatrudniających więcej niż jednego stomatologa, 8% było zatrudnionych w korporacjach stomatologicznych, a 6% w szpitalach, publicznych klinikach zdrowia oraz w szkołach.

Dowiedz się więcej - Zarobki dentysty - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.