Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Naukowcy z Japonii uważają, że jeszcze w tej dekadzie może powstać lek, który umożliwiałby porost zębów tym, którzy utracili własne lub u których nie wykształciły się one w toku rozwoju. Doktor Katsu Takahashi, ordynator oddziału stomatologii i chirurgii jamy ustnej w szpitalu Instytutu Badań Medycznych w Kitano, pracuje nad lekiem od czasów studiów, czyli od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Lek na odrastanie zębów

Już w 2025 roku prace nad nowym lekiem wejdą w fazę testów na dzieciach, które urodziły się bez niektórych lub bez wszystkich zębów stałych. W ciągu kolejnych 10 lat nowy lek miałby pojawić się na rynku.
W 2018 roku zespół podał lek fretkom, które mają zęby mleczne i stałe, podobne do ludzkich. Po podaniu leku zwierzętom wyrosły nowe zęby. – Mamy nadzieję utorować drogę do klinicznego zastosowania leku – zauważył doktor Katsu Takahashi, ordynator oddziału stomatologii i chirurgii jamy ustnej w szpitalu Instytutu Badań Medycznych w Kitano.
– Zaletą tego podejścia jest to, że wzrost zębów jest wyzwalany w naturalny sposób, poprzez proces znany jako sygnalizacja białka morfogenetycznego kości (BMP). Nasze ciała naturalnie wykonują pracę, bez konieczności skomplikowanej inżynierii komórek macierzystych – zauważają naukowcy.

Gen zwany USAG-1

Zespół badaczy celuje w gen zwany USAG-1, który, jak stwierdzono, ogranicza wzrost zębów u myszy. Opracowując lek zawierający przeciwciała neutralizujące, które blokują działanie USAG-1, zespół Takahashiego wywołał odrost zębów u myszy i fretek. Przełomowe przedsięwzięcie stomatologiczne, wspierane jest przez Japońską Agencję Badań i Rozwoju Medycznego (AMED). Przy projekcie pracuje 10 instytucji medycznych i instytutów badawczych w całym kraju.
– Pomysł wyhodowania nowych zębów to marzenie każdego dentysty – powiedział japońskiemu dziennikowi "The Mainichi", dodając, że jest pewien, że uda mu się „zrealizować to”. Badacze dodają, że postęp w technologii skanowania (taki jak na przykład spektrometria mas) ułatwi wykrywanie biomarkerów wskazujących osoby, które odniosą największe korzyści z leczenia.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Lek na odrastanie zębów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.