Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Choroba przyzębia może mieć wpływ na częstość ataków, a nawet chronifikację migreny. Choroba najczęściej objawia się uporczywymi atakami napadowego, pulsującego bólu głowy, które nasilają się podczas wykonywania rutynowych czynności i którym często towarzyszy nadwrażliwość na światło i hałas, niekiedy występują również nudności i wymioty.

W badaniu przeprowadzonym przez badaczy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzięło udział prawie 300 pacjentów, zmagających się z migreną oraz około 230 osób z grupy kontrolnej.

Badania potwierdzają związek migreny z parodontozą

W doświadczeniu uwzględniono osiem badań, w tym trzy badania przekrojowe, trzy badania kliniczno-kontrolne oraz dwa raporty kliniczne.

– Siedem z ośmiu badań potwierdziło związek pomiędzy przewlekłą migreną a parodontozą, a tylko jedno z nich nie wykazało istotnego związku – ocenili naukowcy z Wydziału Medycyny Stomatologicznej Uniwersytetu w Szardży (w ZEA). W pięciu badaniach oznaczono biomarkery i mediatory stanu zapalnego we krwi. Wyniki były jednoznaczne: wszystkie wskazywały na związek, jaki zachodzi pomiędzy zapaleniem przyzębia a mediatorami stanu zapalnego oraz przewlekłą migreną.

Naukowcy podkreślają, że w przypadku występowania zapalenia przyzębia szczególnie wysokie jest ryzyko przewlekłej migreny.

Zapalenie przyzębia uwalnia toksyny do organizmu

– Podtlenek azotu (NO) jest mediatorem w migrenie, który może pogłębić objawy poprzez aktywację układu trójdzielno-naczyniowego. Poziom podtlenku azotu dodatkowo wzrasta przy uwalnianiu toksyn bakteryjnych w przebiegu zapalenia przyzębia. Może to uruchomić cykl dodatniego sprzężenia zwrotnego, który poprzez różne mechanizmy prowadzi do uszkodzenia tkanek przyzębia – twierdzą badacze.

Po przeprowadzeniu badania, autorzy zakładają, że przyjmowane leki przeciwzapalne oraz nie zawsze prawidłowa samoocena poziomu bólu mogły potencjalnie wypaczyć uzyskane wyniki.

Wśród dorosłych Polaków niemal 10 proc., czyli ok. 3,1 mln osób, choruje na migrenę, z czego mniej więcej 280 tys. to liczba osób z migreną przewlekłą – szczególnym przypadkiem migreny. Powszechność migreny przewlekłej jest znacznie mniejsza niż migreny epizodycznej. Szacuje się, że migrena przewlekła stanowi 7–8 proc. wszystkich migren. Dostępne dane wskazują, że migrena przewlekła występuje u 0,9–2,2 proc. światowej populacji.

Choroba przyzębia i migrena - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

 

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA