fot. OIL Warszawa

Akcje społeczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

„Wakacyjna wyprawka stomatologiczna”, to akcja zorganizowana przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Wzięło w niej udział blisko 900 dzieci – uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika oraz Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Serocku.

Warszawscy stomatolodzy dla dzieci Serocka

W ramach akcji dzieci otrzymały środki i akcesoria do higieny jamy ustnej, mogły również wysłuchać edukacyjnych prelekcji. Prelekcje prowadzili lekarze dentyści z warszawskiej OIL oraz stomatolodzy i studenci z Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM.

– To ważne, aby pokazywać, że to my – lekarze dentyści – jesteśmy lekarzami pierwszego kontaktu w naszych gabinetach i to my powinniśmy zwracać uwagę pediatrom, aby w większym stopniu zajmowali się zdrowiem jamy ustnej dzieci – mówi dr Dariusz Paluszek. – Profilaktyka próchnicy powinna rozpoczynać się naprawdę bardzo wcześnie, a mianowicie już w okresie ciąży. Mama powinna zadbać o swoje uzębienie, ale powinna również wiedzieć, jak zadbać o uzębienie własnego dziecka – dodaje prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, która wzięła udział w spotkaniu.

Oprócz profesor Olczak, w spotkaniu udział wzięli również dr Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów, Artur Krzysztof Borkowski, burmistrz Serocka, a także stomatolodzy i studenci z Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM.

Najważniejsza profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy i innych chorób jamy ustnej. Jednym z jej elementów są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Bez względu na wiek pacjenta powinny odbywać się raz na pół roku. Profilaktyka grupowa pozwala na prowadzenie zapobiegania próchnicy zębów mlecznych i stałych poprzez szczotkowanie zębów związkami fluoru w grupach środowiskowych podczas zajęć w przedszkolach, szkołach odbywające się jednoczasowo dla klas lub grup dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

Dariusz Paluszek z OIL w Warszawie podkreślał, że samorząd lekarzy dentystów poprzez akcję edukacyjną w serockiej szkole i przedszkolu chce promować holistyczne spojrzenie na zdrowie najmłodszych z uwzględnieniem problemów zdrowia jamy ustnej oraz uwypukleniem znaczenia prawidłowej higieny jamy ustnej.

– W trakcie akcji wręczaliśmy wszystkim uczniom wyprawki przygotowane przez pracowników OIL w Warszawie i Colgate. Chcieliśmy dzieciom uzmysłowić, że wakacje to nie jest czas odpoczynku od mycia zębów, od dbania o zdrowie. Codzienna higiena jamy ustnej jest konieczna dla naszego dobra – mówił Piotr Kuchta.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wakacyjna wyprawka stomatologiczna

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.