fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zaledwie nieco ponad 15 procent Polaków korzysta z bezpłatnego leczenia stomatologicznego. Tak wynika z analiz Najwyższej Izby Kontroli. Liczba gabinetów dentystycznych leczących na NFZ systematycznie spada, bowiem wyceny nie przystają do rynkowych realiów, a koszyk jest ubogi – refundowanych zabiegów jest po prostu za mało – podaje NIK.

Wyniki kontroli NIK

W latach 2021-2023 (I kwartał) we wszystkich województwach były rejony, których mieszkańcy nie mieli dostępu do świadczeń refundowanych z publicznych pieniędzy.

– Przyczyną tej sytuacji były niewielkie nakłady na bezpłatne leczenie stomatologiczne, których realnie, biorąc pod uwagę poziom inflacji, nie zwiększano przez dekadę. Znaczący wzrost – o niemal 25 proc. – nastąpił dopiero w 2022 r., a mimo to koszty świadczeń refundowanych wówczas przez NFZ w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły ok. 60 zł (od 42 zł w Lubuskiem do ponad 87 zł Lubelskiem) – informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Nieprzystające do rzeczywistości wyceny świadczeń spowodowały, że w okresie objętym kontrolą (2021-2023) liczba gabinetów stomatologicznych przyjmujących pacjentów w ramach umowy z NFZ spadła o 13 proc. Natomiast porównując z rokiem 2009 r. jest to spadek aż o ponad 38 proc.

NFZ oszczędza na leczeniu stomatologicznym

NIK podaje również, że choć w Polsce liczba stomatologów przypadająca na 1 tys. mieszkańców jest podobna do średniej w krajach europejskich, to zasadniczym problemem jest to, że niewielu z nich udziela świadczeń w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Tym samym wydatki państwa na ich kształcenie w niewielkim stopniu poprawiają funkcjonowanie publicznej opieki zdrowotnej.

Z danych NIK-u wynika również, że w okresie objętym kontrolą w większości poradni na terenie kraju wydłużyły się kolejki osób czekających na poradę stomatologiczną, a w niektórych poradniach także czas oczekiwania na jej udzielenie. W efekcie zdarzały się sytuacje, w których odsyłano nawet pacjentów z bólem zęba, którzy powinni zostać przyjęci w dniu zgłoszenia się do dentysty.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: 15 procent Polaków leczy zęby na NFZ

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA