W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. 38,4 proc. dorosłych Polaków leczyło zęby wyłącznie prywatnie. Z kolei 15,6 proc. badanych w ogóle nie korzystało z usług lekarza dentysty. 4,3 proc. respondentów nie pamiętało, gdzie leczyło zęby.

Kto chodzi do dentysty?

Z analiz wynika również, że w prywatnych placówkach bywali głównie pacjenci w wieku 45-64 lat. Natomiast hybrydowy model leczenia deklarowały przeważnie osoby mające od 25 do 34 lat. Eksperci podkreślają, że waloryzacje NFZ nie rekompensują podwyżek cen materiałów stomatologicznych.

– Polacy od wielu lat są przeświadczeni, że publiczne leczenie, szczególnie dentystyczne, mocno kuleje. Dlatego wolą korzystać z prywatnych praktyk. W mojej ocenie, ten stan dalej będzie się pogłębiał, ponieważ coroczne waloryzacje NFZ niczego właściwie nie zmieniają. Nie rekompensują nawet bieżących podwyżek cen materiałów stomatologicznych, nie mówiąc już o innych dodatkowych kosztach. Stąd też usługi cały czas są na niskim poziomie. Do systemu trzeba dołożyć sporą sumę, żeby postawić państwowe leczenie na nogi. Tylko na to raczej się nie zapowiada – komentuje lek. dent. Irena Przybylska, współautorka badania z kliniki Implant Medical.

Większe zaufanie do lekarzy przyjmujących prywatnie

– Pacjenci mają dużo mniejsze zaufanie do publicznej służby zdrowia niż do specjalistów przyjmujących prywatnie. O takim stanie rzeczy świadczy fakt, że w I kw. br. było ponad cztery razy więcej skarg do Rzecznika Praw Pacjenta na państwowe leczenie stomatologiczne niż na komercyjne – wskazują analitycy z UCE Research. – Gabinety działające na NFZ z reguły mają gorsze wyposażenie niż prywatne placówki. Te drugie inwestują w nowoczesny sprzęt i szkolenia personelu. W przypadku skomplikowanych lub specjalistycznych procedur często są jedyną opcją, bo zapewniają kadrę gotową podjąć się określonego leczenia. Niektórzy pacjenci preferują też prywatne placówki ze względu na spersonalizowaną opiekę lub komfortową obsługę – zwraca uwagę ekspertka. Kolejnym czynnikiem, który zniechęca pacjentów do korzystania z wizyt w placówkach publicznej opieki stomatologicznej są często bardzo odległe terminy.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Kto, gdzie leczy zęby?

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.