W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W środowisku lekarzy dentystów coraz częściej mówi się o tym, że wśród pacjentów wzrasta zainteresowanie leczeniem zębów finansowanym z Narodowego Funduszu Zdrowia. Szacuje się, że wzrost ten sięga nawet 50 procent. Jednak to tylko jedna pozytywna informacja. Rzeczywistość pokazuje, że obecne wyceny proponowane przez NFZ nie wstanie pokryć potrzeb zdrowotnych Polaków.

Lekarze dentyści czekają więc na nowe stawki, nad którymi pracuje NFZ.

Leczenie zębów na NFZ

Zwiększone zainteresowanie Polaków leczeniem zębów na NFZ nie jest spowodowane lepszą sytuacją dostępności leczenia w gabinetach, ale trudną sytuacją ekonomiczną w kraju. Dlatego część Polaków musiała zrezygnować z leczenia prywatnego. Choć co ciekawe, właściciele gabinetów nie zauważają jak do tej pory znacząco malejącej liczby pacjentów. Dentyści czekają na wejście w życie zarządzenia zwiększającego wycenę niektórych procedur medycznych. Przypomnijmy, że w 2023 roku na leczenie stomatologiczne przeznaczono 2,7 miliarda złotych. Jednak za te pieniądze będzie można wykonać mniej świadczeń, ale zwiększą się poszczególne wyceny. Te będą różnić się w zależności od oddziału wojewódzkiego. Można już jednak podać szacunkowy wzrost.

Więcej pieniędzy z NFZ

Przewidziano wzrost w przypadku wypełnienia z około 60 złotych do około 100 złotych. Jednak lekarze dentyści pomimo tych podwyżek podkreślają, że nie mają one za wiele wspólnego w porównaniu ze stawkami komercyjnymi.

- W przypadku ekstrakcji zęba z obecnych 45 zł wzrost wyceny przewidziano do 110 – 120 zł, a nawet 140 zł – czytamy w serwisie Prawo.pl.

Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało przygotowaną przez AOTMiT nową taryfę już ponad 9 miesięcy temu, jednak NFZ nadal nie ogłosił w tej sprawie zarządzenia i nie wiadomo, kiedy to zrobi. Z przepisów wynika, że powinno to nastąpić w ciągu maksymalnie 4 miesięcy. Fundusz ogłasza nowe konkursy dotyczące leczenia stomatologicznego, ale dentyści obawiają się do nich zgłaszać, bo nie wiedzą jaka będzie wycena świadczeń. Nie wiadomo jak długo taka sytuacja jeszcze może potrwać. Nie jest ona dobra ani dla pacjentów, ani dla lekarzy dentystów.

Dowiedz się więcej - Leczenie zębów na NFZ - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.