Szkolenia
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

O konieczności zmian w przeprowadzaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego mówi Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz członek Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. - Możemy wprowadzić pytania z wykorzystaniem multimediów np. obrazów, nagrań wideo lub audio. Ciekawym rozwiązaniem są pytania z wykorzystaniem metody „przeciągnij i upuść” - mówi wiceminister Bromber.

Resort zdrowia rozważa również zmiany zadań, które miały by być oparte na analizie danych.

Nowe zasady sprawdzania umiejętności

Trzeba by było w nich przede wszystkim wyciągać wnioski. Rozważane jest również wykorzystanie symulacji interaktywnych, gdzie zdający musiałby podjąć właściwą decyzję lub wykonać określone czynności. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie rozważają na razie wprowadzenie egzaminu w formie zdalnej, ale rozważana jest zmiana przeprowadzania egzaminu stacjonarnego.

- Ciekawe byłoby wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości. W cyfrowym środowisku uczestnik mógłby mieć do wykonania praktyczne zadania – uważa Bromber. Aktualnie w części ośrodków akademickich prowadzone są egzaminy z wykorzystaniem chatbotów. Te zadają pytania i analizują odpowiedzi. Rozważane są również tak zwane egzaminy adaptacyjne, w których wykorzystywane byłyby algorytmy do tworzenia spersonalizowanych egzaminów.

Dostosowywać poziom trudności pytań

- System mógłby analizować odpowiedzi uczestnika i dostosowywać poziom trudności kolejnych pytań w czasie rzeczywistym. Umożliwiłoby to jeszcze dokładniejsze określenie poziomu wiedzy i umiejętności - stwierdza wiceminister Bromber. Nowe zasady Państwowego Egzaminy Specjalizacyjnego wydają się na razie odległe, tym bardziej że w ostatnim czasie trwała batalia o udostępnienie odpowiedzi.

Pytania dostępne publicznie

– Po długiej batalii sądowej i borykaniu się z nieuzasadnionymi wymaganiami ze strony Centrum Egzaminów Medycznych w końcu pytania z egzaminów specjalizacyjnych z lat 2018–2020 zostały nam przekazane – poinformowała na swojej stronie internetowej Naczelna Izba Lekarska, udostępniając bazę.

– To sukces samorządu. Jesteśmy właśnie po to, by dla wspólnego dobra naszego środowiska dbać o przestrzeganie prawa i stworzenie szans uzyskania jak najlepszych kwalifikacji dla przyszłych lekarzy specjalistów. Upublicznienie pytań z poprzednich sesji egzaminacyjnych nie tylko pomoże jeszcze lepiej przygotować się zdającym w kolejnych sesjach, ale przede wszystkim pozwoli na merytoryczny nadzór nad treścią pytań, która niejednokrotnie była kwestionowana przez lekarzy w trakcie egzaminów – skomentował Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Dowiedz się więcej - Zmiany w PES - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.