Szkolenia
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

8lss minJakie zadania stawia przed dentystami stomatologia geriatryczna i co wspólnego ma urolog i stomatolog? To tylko kilka tematów, które zostaną poruszone podczas VIII Łódzkich Spotkań Stomatologicznych, organizowanych przez Okręgową Izbę Lekarską w Łodzi.

 

Blisko 350 lekarzy dentystów z całej Polski weźmie udział w VIII Łódzkich Spotkaniach Stomatologicznych w Słoku k. Bełchatowa w dniach od 22 do 24 września.

Wykłady podczas Łódzkich Spotkań Stomatologicznych prowadzą wybitni specjaliści z całej Polski. Tematyka spotkań jest różnorodna, od unowocześnień w wykonywaniu podstawowych zabiegów stomatologicznych po zagadnienia innowacyjne.

W tym roku organizatorzy konferencji chcą zwrócić szczególną uwagę na stomatologię geriatryczną i konieczność dostosowania zalecanych metod terapeutycznych do wieku pacjenta. Trend opieki geriatrycznej widoczny jest we wszystkich dziedzinach medycyny Także w stomatologii. Tego tematu nie zabraknie podczas wykładów.

- Konieczność roztoczenia prawidłowej opieki nad seniorami jest widoczny we wszystkich dziedzinach medycyny, także w stomatologii. Niestety system opieki stomatologicznej nie jest w stanie zapewnić pacjentom "złotego wieku" odpowiedniego leczenia. Wiele metod nie jest bowiem refundowanych, a osoby starsze nie należą do zamożnej grupy, przez co nie mają do tego dostępu – mówi lekarz stomatolog dr Marcin Aluchna, jeden z wykładowców.

Stomatolodzy chcą jednak udowodnić, że osoby starsze mogą cieszyć się naturalnym uzębieniem aż do końca swych dni. Niestety statystyki potwierdzają, że nadal duża część społeczeństwa, i to nie tylko w starszym wieku, ma rozległe braki w uzębieniu.

- Może to wyglądać inaczej mówi - dr Marcin Aluchna, jeden z wykładowców.- Sekret tkwi w odpowiednim doborze metod terapeutycznych do wieku pacjenta. Prawdziwa profilaktyka w stomatologii geriatrycznej powinna zaczynać się od momentu poczęcia. Stan jamy ustnej zmienia się wraz z wiekiem i konieczna jest adaptacja terapii do istniejących indywidualnie warunków.

Stomatolodzy przekonują, że mają swoim pacjentom dużo więcej do zaoferowania.

- Alternatywą dla uzupełnień ruchomych są implanty, które zostały stworzone właśnie z myślą o seniorach. Niestety ze względu na brak refundacji, praktycznie nie są dostępne – mówi dr Aluchna. - Przy odpowiedniej profilaktyce i dostosowaniu terapii wiele starszych osób może uniknąć konieczności stosowania uzupełnień zachowując zęby naturalne – mówi dr Aluchna, który przygotował wykład na temat specyfiki stomatologii geriatrycznej.

Lekarze stomatolodzy będą też rozmawiać o związkach pomiędzy złym stanem jamy ustnej, a innymi, bardzo różnymi problemami zdrowotnymi. Np. w czasie konferencji będą poruszone kwestie zależności zdrowia jamy ustnej, a chorób układu moczowego.

Nie zabraknie też temat mocno branżowych na temat innowacji w stomatologii m.in. na temat implantacji, diagnostyki obrazowej, radiologii i aspektów onkologii, leczenia endodontycznego, stomatologii odtwórczej i adhezyjnej.

Podczas trzydniowej konferencji odbędzie się również debata z udziałem posłów na temat opieki stomatologicznej nad dziećmi oraz możliwości kształcenia podyplomowego lekarzy stomatologów.

Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli : Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Radzisław Kordek, Prezes NRL Maciej Hamankiewicz, Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Jerzy Sokołowski oraz Prezes ORL w Łodzi Grzegorz Mazur.

Program:

Piątek – 22 września 2017

13:00 – 14:00 – otwarcie konferencji – dr n. med. Lesław Jacek Pypeć, wiceprezes ORL w Łodzi.

  • wystąpienia Gości

14:00 – 15:00 – Wybrane zagadnienia z radiologii stomatologicznej. Diagnostyka radiologiczna w tomografii komputerowej i radiologii stożkowej – prof.hab.n.med. Ingrid Różyło-Kalinowska

15:00 – 16:00 – Choroby układu moczowego – diagnostyka, leczenie i profilaktyka. Stomatolog i Urolog – czy coś nas łączy? - dr n. med. Grzegorz Krzyżanowski, dr n. med. lek. lek.dent. Wiktor Kępa

16:00 – 16:15 – pytania i odpowiedzi

16:15 – 17:15 – Profilaktyka raka piersi – diagnostyka i leczenie – prof.nadzw. dr n. med. Zbigniew Morawiec

17:15 – 18:15 – Potrzeba ergonomii w gabinecie stomatologicznym. Diagnostyka, profilaktyka i leczenie dolegliwości bólowych z kręgosłupa – dr n.med. Łukasz Jasek

18:15 – 18:30 – pytania i odpowiedzi

Sobota 23 września 2017

9:30 – 10:30 – Co nowego w stomatologii adhezyjnej – prof.hab.n.med Jerzy Sokołowski

10:30 – 11:30 – Praktyczne aspekty cementowania adhezyjnego – dr n.med. Kamila Wróbel-Bednarz

11:30 – 12:30 – Minimalnie inwazyjne uzupełnienia ceramiczne w praktyce klinicznej - dr n. med. Krzysztof Gnonkiewicz

12:30 – 13:00 – pytania i odpowiedzi

13:00 – 14:30 – obiad dla wszystkich kursantów

14:30 – 16:30 – MIMI I do V (bezpłatowa) oraz implantacja natychmiastowa z zastosowaniem urządzenia Smart Grinder ( wytwarzanie autogennego materiału z wyekstrahowanych zębów pacjenta ) - Priv.Doz.dr n.med. dent Armin                           Nedjat, tłumaczenie – ZTM Norbet Bomba

16:30 – 17:30 – Zależność stanu uzębienia i zalecanych metod terapeutycznych od wartości PESE ludności – dr n. med. Marcin Aluchna

17:30 – 18:00 – pytania i odpowiedzi

Niedziela 24 września 2017

9:30 – 10:30 – Zachowawcze podejście w leczeniu endodontycznym. Zastosowanie materiałów biozgodnych i bioaktywnych jako kierunek wyznaczający najnowsze trendy – lek.dent. Piotr Wujec

10:30 – 11:30 – Recesje dziąseł – etiologia i współczesne doniesienia - prof. hab.n.med. Marzena Dominiak

11:30 – 12:30 –Informatyzacja i cyfryzacja w służbie zdrowia – Mirosław Przastek

12:30 – 14:00 - Implanty jednofazowe – etiologia i współczesne doniesienia – równoległa rzeczywistość – lek. dent.Grzegor Kruszczyński, lek.dent. Michał Zając

14:00 – 14:30 – pytania i odpowiedzi

15:00 - posiedzenie samorządowe

Warsztaty 23 września 2017

  1. 12:00 - 13:30 -Praktyczne aspekty cementowania adhezyjnego – dr n.med. Kamila Wróbel-Bednarz - I tura
  2. 14:00 –15:30 -Praktyczne aspekty cementowania adhezyjnego – dr n.med. Kamila Wróbel-Bednarz - II tura
  3.   17:00 – 18:30 Praktyczne warsztaty z użyciem jedno- i dwuczęściowych implantów Champions ® Evolutions – dr med. dent. Armin Nedjat

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA