Fot. Dentsply Sirona

Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Na Europejskim Kongresie Radiologii DentoMaxilloFacialnej (ECDMFR), który odbył się w połowie czerwca we Freiburgu, Dentsply Sirona i Siemens Healthineers zaprezentowły pierwszy dla stomatologii, system rezonansu magnetycznego (ddMRI).

System MAGNETOM Free.Max Dental Edition1 został opracowany w ramach wspólnego projektu badawczego między firmami Siemens Healthineers i Dentsply Sirona, przy współpracy z renomowanymi uniwersytetami stomatologicznymi na całym świecie. Ma on na celu rozwój diagnostyki jamy ustnej, poprzez wprowadzenie rezonansu magnetycznego do stomatologii.

MRI dla stomatologii

Praca z ddMRI wzbogaci diagnostykę stomatologiczną, uzupełniając wcześniej stosowane metody obrazowania o wizualizację niewidocznych dotąd struktur. Zdolność do dostarczania informacji o tkankach miękkich, nerwach i stanach zapalnych umożliwia wczesne wykrywanie chorób jamy ustnej oraz zapobieganie nadmiernemu lub niedostatecznemu leczeniu. Początkowe badania kliniczne wykazały duży potencjał tej metody do wskazań takich jak: ekstrakcja trzecich zębów trzonowych, endodoncja, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ), periodontitis i ortodoncja.

Specyficzne protokoły skanowania, dostosowane do wskazań stomatologicznych, mają uprościć proces pozyskiwania obrazów MR. Zautomatyzowane ustawienie na anatomię jamy ustnej zapewni operatorowi ważne wskazówki, co umożliwi przeprowadzenie całego procesu – konfiguracji, skanowania i czyszczenia – w czasie krótszym niż 20 minut. Przebieg pracy jest porównywalny z tomografią stożkową (CBCT). Dodatkowo, dzięki znacznie mniejszemu wymiarowi (w porównaniu do klasycznych MRI) wynoszącemu 24 m² i innowacyjnej technologii chłodzenia praktycznie bez użycia helu, system może znacznie zmniejszyć wymagania infrastrukturalne, umożliwiając łatwą instalację.

MAGNETOM Free.Max Dental Edition1 będzie głównie oferowany szkołom i uniwersytetom stomatologicznym na całym świecie.

Stomatologiczny rezonans magnetyczny (ddMRI) może zapewnić podobne wyniki diagnostyczne jak CBCT, bez narażania pacjentów na promieniowanie. W szczególności ddMRI ma lepszą widoczność tkanek miękkich niż CBCT, co czyni go bardziej wrażliwym na wczesne stadia choroby i procesy zapalne, umożliwiając wczesną diagnozę i leczenie zapobiegawcze.

Ograniczenia ddMRI

Istnieją jednak pewne ograniczenia w jego stosowaniu w gabinetach stomatologicznych. Podstawowym ograniczeniem jest przestrzeń. Do zainstalowania sprzętu wymagane jest co najmniej 24 metry kwadratowe powierzchni. Trzeba zapewnić pomieszczenia do skanowania MRI, pokój kontrolny MRI i przebieralnię dla pacjentów. Ponadto pomieszczenie do skanowania MRI musi być zaprojektowane tak, aby wytrzymało obciążenie sprzętu MRI, który jest bardzo ciężki. Dlatego na jego zastosowanie mogą sobie pozwolić jedynie duże specjalistyczne przychodnie lub szpitale.

Drugim poważnym ograniczeniem jest konieczność ekranowania pomieszczenia do skanowania, w celu zmniejszenia wpływu zakłóceń o wysokiej częstotliwości i pól magnetycznych. Do tego stosuje się ekrany z miedzi, aluminium i żelaza. Trzecie ograniczenie, to konieczność zapewnienia odpowiedniego zasilania. Charakter sprzętu do rezonansu magnetycznego wymaga dużej mocy, co wymaga instalacji specjalnej linii zasilania i instalacji systemu zasilania bezprzerwowego (UPS), w celu ochrony przed przerwami w dostawie prądu.

Są to istotne ograniczenia, ale warto szukać nowych rozwiązań, po to, by podnosić diagnostykę prozdrowotną na wyższy poziom. Zaprezentowanie takiego urządzenia na pewno wzbudzi w innych firmach chęć stworzenia urządzenia mającego podobne możliwości diagnostyczne.

– Widzę ogromny potencjał w tej nowej technice obrazowania dla diagnostyki stomatologicznej – powiedział profesor dr Rubens Spin-Neto z Sekcji Radiologii Stomatologicznej na Uniwersytecie Aarhus w Danii. – Uzyskiwanie dodatkowych informacji, od takich jak np. zmiany w tkankach miękkich, do skanu CBCT oznacza możliwość bardziej ukierunkowanego i skutecznego leczenia pacjentów.

 

Nowy Gabinet Stomatologiczny: SystemMRI dla stomatologii

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.