Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówCzy zastanawiasz się czasami w czym tkwi sukces dobrego gabinetu stomatologicznego? Czy zadajesz sobie pytanie, w jaki sposób sprzęt wpływa na jakość Twojej pracy? Jestem pewien, że tak. Sprzęt, który pozwala na bezawaryjną pracę to gwarancja Twojego sukcesu. Wybór unitu to duże wydarzenie. Podczas zakupu pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze znasz odpowiedź. W tym artykule postaram się pomóc Ci dokonać trafnego wyboru.

 

Jakość i niezawodność pierwszym krokiem do osiągnięcia zamierzonych celów

Zastanów się co wpływa na zadowolenie użytkownika z danego sprzętu. Jestem pewien, że wymienisz przynajmniej jedną z takich cech jak funkcjonalność, jakość, estetyka wykonania, niezawodność, łatwość obsługi czy trwałość. Każda z tych cech z osobna ma ogromną wagę, ale dopiero w komplecie stanowią wypadkową siły przebicia, której szukasz. Próbując definiować powyższe cechy w większości przypadków każdy wskaże coś innego. Nic w tym dziwnego, bo jak wiadomo wygląd jest kwestią gustu, a gust jest kwestią względną. Jednak odpowiadając na pytanie o definicję niezawodności, trwałości i jakości z pewnością każdy udzieli zbliżonych odpowiedzi. Prześledźmy możliwe rozwiązania, które pomogą Ci podjąć decyzję o nowym unicie bez wrażenia, że to sprzedawca zadecydował za Ciebie.

Nie oceniaj książki po okładce

Odpowiedz mi na pytanie jakie czynniki decydują o tym, że cieszysz się ze swoich zakupów? Co skłoniło Cię do kupienia akurat tego modelu danego produktu skoro do wyboru jest co najmniej kilka opcji konkurencji? Badania dowodzą, że blisko 90 procent zakupów dokonywanych jest pod wpływem impulsu i przy pomocy wzroku. Nie zawsze do końca przemyślamy swoje wybory. Nie analizujemy możliwości danego sprzętu, jego wartości użytkowych a to powoduje, że nie zawsze jesteśmy z niego zadowoleni. Nic straconego, jeśli kupiliśmy w ten sposób żelazko, radio czy nawet odkurzacz. Ale gdy w grę wchodzi droższy sprzęt wówczas gorycz po nieudanym zakupie boli zdecydowanie bardziej.
Chcąc nie chcąc każdy z nas co jakiś czas staje przed dylematem który model wybrać. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest porada specjalisty, który odpowie na nurtujące Cię pytania. Ale jak zapewne wiesz, każdy jeździec swego konia chwali i jestem przekonany, że będzie starał się ukierunkować Cię na wybór konkretnego rozwiązania nie koniecznie patrząc na Twoje potrzeby i oczekiwania.
    Odpowiedz więc sobie na kilka pytań. Zacznij od tego jakie masz preferencje co do budowy unitu. Mam na myśli cechy, które nie wpływają bezpośrednio na jakość unitu a wynikają jedynie z Twoich przyzwyczajeń i upodobań. Takimi parametrami jest na przykład układ rękawów unitu – górne lub dolne.  Każdy z nas znajdzie plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania, bo każde z nich posiada wady i zalety. Osobiście uważam, że rękawy od góry są mniej narażone na uszkodzenia przez nieuwagę osób trzecich, ale rękawy od dołu zmniejszają ryzyko kolizji konsoli lekarza z lampą operacyjną. Każdy medal ma w tej sytuacji dwie strony. Dlatego pamiętaj, że pierwszym krokiem jest ustalenie podstawowych cech, które będą wspólne dla wszystkich producentów.

Oszczędność wynikiem niezawodności

Zajmijmy się teraz specyfikacją techniczną unitu. Założę się, że podstawowym kryterium decydującym o wyborze nowego unitu zazwyczaj jest niezawodność, trwałość i renoma producenta. Zauważ, że większość produktów z wyższej półki to produkty firm znanych, reklamowanych i ogólnie poważanych. Ale zadaj sobie teraz pytanie ile z tych produktów wytwarzanych jest od początku do końca przez producenta? Albo chociaż w kraju producenta? Uwierz mi, że większość znanych i poważanych firm przenosi produkcję do innych krajów celem zmniejszenia kosztów. A jaki jest tego skutek? Dokładnie taki o którym właśnie pomyślałeś - utrata kontroli nad jakością. A niska jakość to wysoka awaryjność. Wysoka awaryjność to przestój w Twoim gabinecie. A przestój w Twoim gabinecie to strata klientów, pieniędzy i czasu.
Niestety niewiele firm proponuje rozwiązania w stu procentach produkowane w kraju producenta. Dam Ci gwarancję, że jeżeli jakiś produkt wytwarzany jest od podstaw w jednej fabryce od najmniejszej śrubki, do produktu końcowego, to proces produkcji dopięty jest na ostatni guzik, a sam towar jest dużo lepszej jakości. Pewnie mi nie uwierzysz, ale czołowi producenci unitów uchodzący za legendę niezawodności produkują swoje unity w państwach środka. Wybierając nowy unit koniecznie zapytaj sprzedawcę gdzie unit jest produkowany i kto jest producentem części. Pamiętaj, że sprzedawca zawsze powie Ci gdzie producent ma siedzibę - a to zupełnie inna sprawa.

System sterowania unitem

Czy kupując nowy unit myślisz o takich aspektach jak system sterowania? Uwierz mi, że to bardzo ważne. W zasadzie myślę, że to jeden z kluczowych systemów unitu stomatologicznego i od niego w dużej mierze zależy jego niezawodność. Na rynku możemy spotkać sterowanie zarówno pneumatyczne jak i elektryczne. Jeden i drugi system ma swoje zalety, ale chciałbym zwrócić uwagę na jeden ważny problem. Czy spotkałeś się z przekonaniem, że elektronika często się psuje? Czy słyszałeś kiedyś, że auto naszpikowane elektroniką jest dobre dopóki jest nowe i objęte gwarancją? Myślę, że w wielu przypadkach jest to prawdą. Faktem jest, że elektroniki w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie wyprzeć z użytku, ale wybierając urządzenia wysokiej klasy możemy zredukować ryzyko awarii do minimum. A teraz odpowiedz mi na pytanie: jak długo zamierzasz użytkować unit? Jestem pewien, że dłużej niż okres trwania gwarancji. Wybierając unit ze sterowaniem pneumatycznym decydujesz się na rozwiązanie dużo prostsze niż elektroniczne, ale ryzyko uszkodzenia układów pneumatyki jest zdecydowanie mniejsze niż układów elektroniki podatnej na usterki pod wpływem chociażby wahań napięcia. Każdy sprzedawca będzie chwalił swój produkt i powie, że jest bezawaryjny, ale ja z  doświadczenia powiem Ci, że w przypadku unitów elektrycznych wszystko jest kwestią szczęścia. Może pracować długo i bezawaryjnie a może psuć się często i nieprzewidzianie.  
Kolejnym problemem odnośnie sterowania pracą unitu jest system sterowania ruchem fotela.  Prostszym i bardziej popularnym rozwiązaniem jest układ elektro-mechaniczny. W takim przypadku silnik elektryczny napędza śrubę, która zmienia ruch obrotowy na ruch liniowy. W praktyce oznacza to, że ruch fotela jest wyraźnie słyszalny przy ruchu zarówno w górę jak i w dół. W układzie hydraulicznym natomiast ruch fotela realizowany jest przez siłownik hydrauliczny. Wynikiem niewiele bardziej zaawansowanego lecz jednak droższego układu hydraulicznego jest bezszelestny ruch fotela w dół i praktycznie bezszelestny ruch fotela w górę. Dodatkowo układ hydrauliczny zwiększa udźwig unitu, który wynosić może nawet ponad 200kg. Niestety rozwiązanie hydrauliczne stosowane jest raczej w unitach klasy premium i większość tanich, prostych unitów nie jest w niego wyposażonych.  Szkoda, bo układ hydrauliczny znacznie podnosi komfort pracy i prestiż gabinetu.  
Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że im bardziej „elektroniczny unit” tym większa szansa, że zawiedzie Cię w najmniej oczekiwanym momencie, a unitu nie kupujesz na dwa lata.

Lampa operacyjna

Pewnie wielokrotnie na targach lub prezentacjach słyszałeś jak przedstawiciel firmy zachwala moc lampy. Panuje ogólne przeświadczenie, że większa moc lampy to większy komfort pracy. I tak i nie. Jak zapewne wiesz lampy operacyjne dzielimy na halogenowe i diodowe (LED). Każda z tych lamp ma swoje właściwości i parametry techniczne. Jakość światła z każdej z nich będzie inna przy tych samych „mocach”. Lampy ledowe emitują światło bardziej zbliżone do światła dziennego. Niewątpliwym minusem lamp halogenowych jest to, że przy produkcji światła produkują też duże ilości ciepła, które nie jest pożądanym zjawiskiem. Zauważ, że to ciepło trzeba w jakiś sposób odprowadzić. Stosowane są więc różnego rodzaju wiatraczki i wentylatorki. Powodują one dodatkowy niepotrzebny hałas a mimo wszystko nie rozwiązują całkowicie problemu wydzielanego ciepła. Być może będę tu stronniczy ale zdecydowanie polecam Ci lampy ledowe. Są bardziej przyjazne dla użytkownika, nie generują ciepła, nie powodują uciążliwych hałasów i generują światło zbliżone do światła dziennego.
Zwrócę jeszcze uwagę na coś teoretycznie nieistotnego. Proponuję Ci wybierać lampy zamknięte – z obudową odbłyśnika. Rzecz teoretycznie błaha ale z punktu widzenia higieny pozwala oszczędzić czas potrzebny na usuwanie kurzu z lustra, a lustro jest elementem, który naprawdę ciężko utrzymać w czystości.

Elastyczność

Pamiętaj, że prawie każdy unit dostępny na rynku może być modyfikowany i dostosowany pod Twoje oczekiwania. W większości przypadków możesz na etapie zapytania ofertowego sprecyzować ile rękawów chcesz zamontować, oraz jakie instrumenty mają się znaleźć na każdym z nich. Miej świadomość, że nie zawsze musi to mieć odzwierciedlenie w cenie. Jeśli nie chcesz wyposażać unitu w maksymalną ilość rękawów od razu po zakupie, zapytaj czy unit ma możliwość rozbudowy.

Koszty ukryte

Czy spotkałeś się kiedyś z sytuacją, że całkowita wartość końcowa zamówienia różniła się od ceny w „super ofercie” lub „ekstra promocji” ? Było tak dlatego, że sprzedawca maksymalnie odchudził proponowany sprzęt. Taki zabieg jest bardzo wygodny dla sprzedającego – jego cena wyróżnia się na tle konkurencji i niewątpliwie przyciąga uwagę klienta. A klient złapany na taki haczyk dopłaca za końcówki, kompresor, pompę, mikrosilnik.
Pamiętaj, żeby zapytać o to co jest w zestawie. Super cena zazwyczaj powoduje to, że unit nie jest „gotowy do pracy”, a każdy podzespół dodatkowo kosztuje.


Serwis

Kupując unit weź pod uwagę, że jeśli spotka Cię awaria to przestój w pracy generuje koszty. Każdy dzień bez pacjenta to dzień kosztów. Ważne jest aby reakcja serwisu była możliwie najszybsza. Oczywistym jest fakt, że nie ma cudów i serwis nie zjawi się u Ciebie godzinę po zgłoszeniu problemu. Nawet jeśli jakaś firma Ci to gwarantuje to założę się, że rzeczywistość jest inna, a nawet jeśli serwis się stawi to nie naprawi unitu od ręki. Do tego potrzebna jest diagnostyka, części, wymiana. Ale czas ten definitywnie można skrócić. Zapytaj sprzedawcę jak wygląda dział serwisu ich firmy. Czy serwis dostępny jest tylko w siedzibie firmy? Jeśli tak to wyobraź sobie procedurę naprawy: zgłoszenie, czas reakcji, czas dojazdu, diagnostyka, powrót do firmy, czas dojazdu z częściami, naprawa. Uważam, że to stanowczo za długo.
Obecnie na rynku istnieją firmy, które oprócz serwisu podstawowego w siedzibie firmy posiadają serwisantów mobilnych rozlokowanych na terenie całego kraju, co znacznie skraca czas naprawy. Zapytaj sprzedawcę czy praktykuje taki system serwisowy.


Gwarancja

To chyba jeden z najważniejszych aspektów porównywanych przy zakupie nowego sprzętu. Każdy producent udziela gwarancji fabrycznej na dany sprzęt. Każdy klient chciałby, aby gwarancja była dożywotnia. Tak jak już mówiłem – cudów nie ma, ale można się do nich nieco przybliżyć. Większość gwarancji producentów oscyluje w zakresie 12-24 miesiące. Ale czy to wystarczy? Kupując unit na pewno zamierzasz pracować na nim co najmniej 5 lat. Zwróć uwagę na producentów samochodów – każdy z nich stara się przyciągnąć uwagę klientów proponując lepsze warunki i dłuższy okres gwarancji. Długa gwarancja to spokój użytkownika i brak obaw o koszty napraw, które w naszpikowanym elektroniką sprzęcie mogą zaważyć na opłacalności naprawy. Długa gwarancja to przede wszystkim pewność, że producent zna swój sprzęt i jest pewien, że będzie pracował przez długie lata.
Kupując unit zadbaj o swój komfort i znajdź ofertę z nawet 5 letnim okresem gwarancji. Pamiętaj – to się opłaca.

Wybór należy do Ciebie

Mam nadzieje, że wytrwałeś do końca. W tym artykule chciałem pokazać Ci aspekty unitów, na które zazwyczaj nie zwracasz uwagi. Te na pierwszy rzut oka błahostki mogą sprawić, że praca będzie wydajniejsza, mniej męcząca a co za tym idzie efektywniejsza. Chyba nie muszę Ci mówić jakie są następne korzyści. Sam się przekonasz i je docenisz.
Pamiętaj, że w większości przypadków zakup unitu to duże wydarzenie. Dlatego wybierz rozsądnie i postaw na jakość.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA