Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

teaser myflow 04 minFirma Dürr Dental wprowadziła do swojej oferty zupełnie nowe produkty. Wszystkie występują pod marką Lunos i służą do kompleksowej profilaktyki. Od diagnostyki, poprzez aseptykę jamy ustnej, usuniecie złogów nad i poddziałowych (nowy piasek, rozpuszczający się w wodzie i piaskarka), usunięcie przebarwień, polerowanie, reminalizację, na motywowaniu pacjeta kończąc.

- W latach 80. stomatologia nastawiona była na leczenie. Średnia uszkodzonych próchnicą zębów dzieci w wieku 12 lat wynosiła aż siedem. W 2014 r. ta średnia wynosiła już tylko 0,5 ubytku. Dziś 81 proc. dzieci w wieku 12 lat nie ma żadnego ubytku spowodowanego próchnicą. Dane te dotyczą Niemiec i śmiem twierdzić, że sytuacja w Polsce jest znacznie gorsza, nie mniej jednak postawa promująca zdrowie jamy ustnej, także w Polsce zyskuje na znaczeniu – tłumaczy Bartosz Sywula z firmy Dürr Dental.

Od września 2016 roku w Niemczech, a od marca 2017 roku, również w Polsce dostępna jest linia Lunos. Jest to zestaw produktów, służących do kompleksowej profilaktyki. Poszczególne kroki zabiegu profilaktycznego to: diagnostyka, aseptyka jamy ustnej – płukanka do ust, usunięcie złogów pod- i naddziałowych, usunięcie przebarwień i polerowanie, działania profilaktyczne – remineralizacja, lakowanie oraz instruowanie i motywowanie.

Do każdego z tych etapów, Dürr Dental posiada nowoczesne produkty. Cała linia związana z profilaktyką nazwana została Lunos.

Do aseptyki – została przygotowana płukana do ust Lunos. Jest to roztwór chlorheksydyny z zawartością ksylitolu i fluoru. Nie zawiera alkoholu, więc może być stosowana u dzieci od 6. roku życia.

Do piaskowania Dürr Dental przygotował dwa rodzaje proszków do dwóch zastosowań. - Naddziąsłowo oferujemy piasek Gnetle Clean o smaku pomarańczowym, miętowym lub neutralnym. Wielkość cząsteczek około 65 µm. Drugi do pracy poddziąsłowej Perio Combi o wielkości cząsteczek około 30 µm i neutralnym smaku – tłumaczy Bartosz Sywula. Proszki te są innowacyjne. W składzie swym zawierają trehalozę, czyli cukier. Dlaczego cukier? Co z próchnicą?

Odpowiedź jest wręcz banalna.

- Trehaloza składa się z dwóch cząsteczek glukozy, ale metabolizowana jest w jelicie cienkim przez enzym trehalozę, pozostaje zatem w ustach pacjenta całkowicie bezpieczna. Jest zatwierdzona jako normalny składnik pokarmowy, do tego jest całkowicie i szybko rozpuszczalna w wodzie. To jest jedyny piasek do piaskowania, który rozpuszcza się w wodzie po kilkunastu sekundach.

Ponadto ma dla pacjenta przyjemny słodki smak. Piasek ten ma jeszcze jedną bardzo ważną cechę, której nie biorą pod uwagę inni producenci, ale wynika to z tego, że nie produkują urządzeń do systemów ssących. Całkowita rozpuszczalność daje gwarancję, że zarówno w separatorach, jak i w pompach ssących nie będą zbierały się osady piasków. Nie znaczy to jednak, że należy zrezygnować z czyszczenia systemów ssących. Ważne jednak, że stosując piasek Lunos unikamy dodatkowych często kłopotliwych zabrudzeń systemu ssącego – wyjaśnia Bartosz Sywula.

Oprócz piasku firma Durr Dental stworzyła piaskarkę MyFlow. Jest to przenośna rękojeść przystosowana do większości złączek KaVo, Sirona, W&H, Bien Air, NSK. Najważniejszą jej cechą jest zasada wymiennych „magazynków”. Wystarczy podczas zabiegu wymienić magazynek na nowy przygotowany wcześniej i można pracować dalej. Bez dodatkowego czyszczenia, napełniania, bez straty czasu. Rękojeść jest w całości autoklaw owalna i może być poddana czyszczeniu w myjniach i termo dezynfektorach.

teaser prophylaxepulver gentle clean 01 minKolejnym elementem układanki są pasty polerskie. Lunos Two In One oraz Lunos Super Soft. Pierwsza ma początkowe RDA na poziomie 28, by po kilku sekundach pracy osiągnąć prawie zero, dzięki czemu mamy efekt usunięcia przebarwień i bardzo dokładnego wypolerowania. Pasta Super Soft ma RDA 5, więc jest zdecydowanie pastą polerską nadającą wysoką gładkość o połysk powierzchni.

Głównym składnikiem obu past jest hydroksyapatyt, przy czym dodatkowym składnikiem pasty Two In One jest calcium silicate (krzemian wapnia). Hydroksyapatyt oprócz polerowania powierzchni zapewnia zatem remineralizację i ochronę powierzchni szkliwa.

Kolejny etap, to zabezpieczenie i remineralizację. W skład linii Lunos wchodzi: lak szczelinowy w dwóch wariantach (opaque oraz bezbarwny), a także lakier (22.600 ppm) i żel (12.300 ppm) do fluoryzacji.

teaser prophy kissen 01 minAby cały zabieg był dla pacjenta komfortowy, można użyć specjalnej poduszki na zagłówek a po zabiegu zaoferować specjalny ręcznik do przetarcia twarzy z wyciągiem z aloesu (aloe barbadensis).

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA