Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

vectorVector jest urządzeniem ultradĽwiękowym do niechirurgicznego leczenia stanów zapalnych przyzębia. Maksymalną skuteczność osiąga przy głębokości kieszeni patologicznej do 6 mm. Przy głębokości 7 mm, a nawet 8 mm, metoda leczenia jest porównywalna do SRP-scaling / rootplaning.

 

Vector spełnia wymogi współczesnej terapii. Ma oddzielne instrumentarium do pracy w obszarze poddziąsłowym i naddziąsłowym. Wyposażony jest w dwie rękojeści – do terapii poddziąsłowej i druga do skalingu

Terapia vectorowia

Do terapii poddziąsłowej służy rękojeść vectorowa z przekierowaniem energii pod kątem 90”. Pracę tą rękojeścią określa się mianem terapii vectorowej (stąd zapewnie nazwa urządzenia). Przekierowanie energii ultradĽwiękowej o 90” jest istotą atraumatycznej pracy urządzenia. Linijny charakter pracy mikrokońcówek powoduje prawie całkowitą eliminację odczuwania bólu. Tylko w nielicznych przypadkach stosuje się znieczulenie.

Z rękojeścią poddziąsłową współpracują specjalne mikrokońcówki, które nie wykazują drgań bocznych*, czyli nie mogą uszkodzić powierzchni korzenia. (ZDJ2-schemat rękojeść, pierścień, końcówka, powierzchnia korzenia) Zredukowane jest ryzyko zakażenia krzyżowego lekarz - pacjent przez całkowitą eliminację powstawania aerozolu. W zależności od wskazań klinicznych środkiem przekazującym energię ultradĽwiękową na tkanki przyzębia może być woda lub mieszanina wody i fluidu (dotyczy to obu rękojeści)*.
Zadaniem mieszaniny fluidu i H2O jest usuniecie poddziałowych złogów kamienia i rozbicie patologicznego biofilmu. Napotykając na powierzchni korzenia otwarte ujścia kanalików zębinowych kondensuje się w nich znosząc nadwrażliwość.

Skaler

Druga rękojeść jest klasycznym skalerem (ZDJ3) do pracy naddziąsłowej, o zminimalizowanym tworzeniu aerozolu. Stosując podczas skalingu fluid uzyskujemy dodatkowe efekty - polerujące i lekko wybielające. Fluid polerujący w połączeniu z wodą jest całkowicie neutralnym nośnikiem energii ultradĽwiękowej. Chemicznie jest to uwodniony fosforan wapnia o wielkości ziaren hydroksyapatytu (HA) 10 µm. Co najważniejsze, HA jest podstawowym składnikiem twardych tkanek zęba. Niosąc energię, nie jest w stanie uszkodzić powierzchni korzenia, z którą wchodzi w kontakt. Jest bezpieczny dla tkanek miękkich.

Rękojeść vectorową cenię za jej atraumatyczne działanie, a pacjenci za bezbolesność i redukcję nadwrażliwości. Głównym zastosowaniem Vectora jest niechirurgiczne leczenie stanów zapalnych przyzębia z zastosowaniem fluidu polerującego, ale to nie wyczerpuje wszystkich jego możliwości. Znosi nadwrażliwość przez odkładanie się HA w odsłoniętych ujściach kanalików zębinowych na powierzchni korzenia. Rozbija biofilm poddziąsłowy przed implantacją i leczeniem protetycznym. Stosując węglowe końcówki i fluid możemy być pewni, że zapewnimy odpowiednią higienę wokół koron, mostów, teleskopów i innych na stałe zacementowanych elementów protetycznych, bez uszczerbku dla powierzchni tych uzupełnień oraz przyzębia. Specjalna końcówka, zwana peek sonda, służy do leczenia periimplantitis i jego profilaktyki.

Rękojeść skalera jest bardzo wygodna. Wykonywanie skalingu stało się przyjemnością niechętnie cedowaną na asystentkę. Usuwa złogi szybciej, ogranicza do minimum wytwarzanie aerozolu, redukuje nadwrażliwość w obrębie szyjki zęba, delikatnie rozjaśnia powierzchnie zębów, dzięki doczyszczeniu fluidem polerującym. Wszyscy pacjenci, którym wykonałem zabieg skalingu z użyciem HA przy następnej wizycie zrezygnowali z tradycyjnej formy skalingu.

Co zatem zrobić ze starym skalerem? W moim gabinecie wciąż on ma swoje niezastąpione miejsce na konsoli unitu. Świetnie nadaje się do oczyszczania jednego czy kilku zębów w trakcie terapi zachowawczej, usunięcia opatrunku, tymczasowego cementu czy  cementowanie inlay, onlay, licówek. Jednak profilaktykę przyzębia i jego leczenie pozostawiłem Vectorowi.

 

*drgania boczne-główna wada skalerów - możliwość uszkodzenia powierzchni zarówno korony jak i korzenia

*w standardowym skalerze przekazywanie energii ultradĽwiękowej na powierzchnię zęba odbywa się za pomocą wody)

 

Dane techniczne:

- końcówka vectorowa napęd ultrdżwiękowy 25 kHz;

- przekierowanie energii pod kątem 90”;

- amplituda liniowa pasywna: 20-35um;

- końcówka skalera: 6 pierścieni piezoelektrycznych;

- częstotliwość pracy: 24 kHz.

 

Lek. Stom. Jacek J. Górski

Praktyka prywatna Warszawa

 

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.