Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował o możliwych konsekwencjach dla niezaszczepionych medyków. Oczywiście chodzi o szczepienie przeciwko COVID-19. Przypomnijmy, że medycy, personel pomocniczy w ochronie zdrowia oraz pracownicy aptek mają na to czas do 1 marca br.

Do zawodów medyczny zaliczają się nie tylko lekarze, ale cały personel pomocniczy. Obostrzenia będą dotyczyły też pielęgniarek, asystentek, itp.

Konsekwencje dla niezaszczepionych

obowiązkowe szczepieniaNiezaszczepieni medycy zostaną odsunięci od pracy przy pacjentach, nie będą też mogli otrzymywać dodatków covidowych. W tej sprawie będą jeszcze prowadzone rozmowy z dyrektorami szpitali i instytutów. Minister zdrowia przyznał, że gdyby sam był pracodawcą to z niezaszczepionym lekarzem „absolutnie nie chciałby kontynuować współpracy".
- Nie życzę pacjentom, szczególnie tym z wielochorobowością, żeby obsługiwał ich medyk niezaszczepiony. Szczególnie jak przychodzą do mnie szefowie hospicjów, którzy wręcz żądają, żeby taki obowiązek wprowadzać, bo oni absolutnie takiego ryzyka na siebie nie wezmą, żeby narażać ludzi ciężko chorych na jeszcze dodatkowe powikłania. Mój punkt widzenia jest tu dosyć twardy - powiedział minister zdrowia.

Bez dodatku covidowego

Bez szczepienia nie będzie dodatku covidowego. - Będę, rozmawiając z instytucjami, które mi podlegają, czyli na przykład NFZ, który kontraktuje świadczenia, podkreślał aby wszystkie warunki, które kwalifikują do świadczeń wymagały odpowiedniego zaszczepienia - zadeklarował szef resortu zdrowia. - Mamy tak skonstruowany system finansowania opieki zdrowotnej, że praca przy chorych na COVID-19 jest związana z wypłatą dodatków, osoby niezaszczepione absolutnie nie powinny się narażać na ryzyko zakażenia, więc na pewno nie będą też mogły korzystać z tego rozwiązania - zapowiedział Niedzielski.
Przypomnijmy, że w rozporządzeniu wskazano, że szczepienie należy wykonać nie później niż do dnia 1 marca 2022 r. Przepisy prawne wskazują, że należy się zaszczepić przeciwko COVID-19 schematem podstawowym – to jest dwoma dawkami lub jedną. Zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki.

__________________________________

Dowiedz się więcej. Dezynfekcja w czasach koronawirusa:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.