Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

obowiązkowe szczepieniaRząd zapowiedział wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla kadry medycznej, w tym dla lekarzy dentystów. Przymus szczepień miałby obowiązywać od 1 marca 2022 r. Minister zdrowia poinformował wcześniej, że obowiązkowe szczepienia będą dotyczyć także nauczycieli i służb mundurowych.

Jednak na razie nie jest przesądzone czy te dwie grupy – oprócz medyków – także będą objęte tymi przepisami. Termin 1 marca został wybrany nie przypadkowo. Resort zdrowia tłumaczy, że osoby, które się jeszcze nie zaszczepiły mają w tej chwili czas, by do 1 marca przyjąć dwie dawki szczepionki, między którymi musi być zachowany odpowiedni odstęp – minimum 3-tygodniowy.

Obowiązkowe szczepienia


Według wstępnych założeń egzekwowanie obowiązku szczepień ma być scedowany na dyrektorów placówek. Część ekspertów twierdzi, że może to generować olbrzymie konflikty. Dyrektorzy już teraz zmagają się z brakami kadrowymi, a lekarze który nie będą chcieli się zaszczepić mogą odejść z pracy.
Według informacji płynących z Ministerstwa Zdrowia, niezaszczepionych lekarzy jest zaledwie kilka procent. Inaczej jednak przedstawia się sprawa jeśli chodzi o przedstawicieli innych zawodów medycznych. Choćby wśród pielęgniarek odsetek ten jest znacznie większy. – Oczywiście moje stanowisko jako ministra zdrowia jest takie, że powinniśmy jak najszerzej ten obowiązek wprowadzić – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. Już od 16 grudnia w Polsce rozpoczną się szczepienia przeciw COVID – 19 dzieci w wieku od 5 – 11 lat.
Szczepienie przeciwko Covid-19 zmniejsza 60-krotnie prawdopodobieństwo zgonu - zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, powołując się na dane z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH).

__________________________________

Dowiedz się więcej:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.