Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

omikronNajbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia - tak o nowym wariancie Omikron - mówi wirusolog prof. Lawrence Young. Część naukowców twierdzi, że odkryty kilka dni temu nowy wariant koronawirusa może przeciążyć systemy opieki zdrowotnej, nawet w ciągu kilku tygodni.

Badacze jednocześnie podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, czy stosowane do tej pory szczepionki są skuteczne w walce z nową odmianą wirusa. Naukowcy podkreślają, że „liczba mutacji w białku kolczastym jest bezprecedensowa". - Jest to najbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia. Ten wariant zawiera pewne zmiany, które widzieliśmy wcześniej w innych wariantach, ale nigdy nie było tych wszystkich kombinacji razem w jednym wirusie. Ma również nowe mutacje - napisał Young w oświadczeniu.

Omikron – 50 mutacji


Naukowiec z Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii dodaje, że Omikron zawiera łącznie około 50 mutacji i co najważniejsze, jak wynika z badań naukowców zajmujących się genomiką w RPA, ponad 30 tych mutacji znaleziono w białku kolczastym - strukturze, której wirus używa, aby dostać się do atakowanych komórek.

- Połączenie mutacji obserwowanych w nowym wariancie Omikron stanowi „znaczne potencjalne ryzyko przyspieszenia zanikania odporności naturalnej i wywołanej szczepionką” – oświadczyli przedstawiciele firmy Moderna, amerykańskiego producenta szczepionek.

Firma zapewnia, że rozpoczęła już prace nad testowaniem zdolności swojej szczepionki do neutralizacji nowego wariantu, a wyniki badań są oczekiwane w najbliższych tygodniach. Naukowcy nie wiedzą, skąd wziął się nowy wariant. Choć po raz pierwszy zidentyfikowano go w południowej Afryce, mógł pochodzić z innego miejsca. WHO poinformowała, że na świecie odnotowano do tej pory nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron. Zlokalizowano go głównie w RPA i Botswanie. Wariant ten został także odkryty w Malawi, w Izraelu u osoby, która przybyła z Malawi, w Hongkongu i w Belgii.

__________________________________

Dowiedz się więcej:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.