Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekatzu denstystówLekarze dentyści będą musieli ewidencjonować należności od pacjentów za pomocą kasy fiskalnej on-line. To najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT. Nowe zasady będą obowiązywać lekarzy od początku 2020 roku.


Kasy fiskalne on-line mają uszczelnić system rejestrowania pacjentów i ściągania podatków. Mają one co kilka godzin przekazywać automatycznie dane zawarte we wszystkich rodzajach wygenerowanych dokumentów fiskalnych. Dane mają spływać do Centralnego Repozytorium, nadzorowanego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Autorzy projektu tłumaczą, że trzeba wprowadzić zmiany, ponieważ obecny system się nie sprawdza. Trudne i czasochłonne dla kontrolerów jest obecnie przeprowadzenie dokładnej kontroli papierowych wydruków. Przedstawiciele fiskusa twierdzą, że uwadze kontrolerów skarbowych umyka wiele nieprawidłowości, co w konsekwencji uszczupla wpływy podatkowe.
Wymieniając stary model kasy (z rolką) na nowy dostaniemy 1000 zł dofinansowania. Z kolei mandat za niezastosowanie się do nowych przepisów będzie wynosił 500 zł.
Oczywiście konieczność używania kas fiskalnych on-line spadnie nie tylko na lekarzy. Już od stycznia przyszłego roku w taki sposób przychody będą musiały ewidencjonować stacje benzynowe i mechanicy samochodowi, od lipca 2019 roku obowiązek ten dotknie gastronomie oraz hotele, a od 1 stycznia 2020 oprócz lekarzy również: prawników, kosmetyczki, fryzjerów oraz sale fitness.
Wciąż jednak to jest projekt rozporządzenia, gdyż nowe przepisy musza przejść proces notyfikacji w Brukseli.