Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Po wielu miesiącach oczekiwań poznaliśmy kolejną wersję ustawy o kwalifikacjach zawodowych asystentek i higienistek stomatologicznych oraz techników. Osoby pracujące co najmniej od dwóch lat na takich stanowiskach mogą strać się o uznanie swoich kwalifikacji zawodowych, bez konieczności odbywania dodatkowych szkoleń czy kończenia szkół. Ich kwalifikacje może potwierdzić lekarz, z którym pracuje.

Jednak są i minusy. Asystentka, podobnie jak lekarz będzie musiała zdobywać punkty edukacyjne, być wpisana do rejestru, ale też będzie mogła zrobić specjalizację. Szczegółowo nowe obowiązki i prawa regulować będzie ustawa o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach występujących w ochronie zdrowia. Ustawa ta określi warunki i zasady wykonywania aż 16 nowych zawodów medycznych. W tej grupie jest higienistka i asystentka dentystyczna oraz protetyk dentystyczny.

Ustawa jest dość długa i skomplikowana. Szczegółowo jej projekt omawiamy w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Jeśli są Państwo zainteresowani zapraszamy do wykupienia prenumeraty .