Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Nie wszyscy lekarze są świadomi, że gdy sprawdzają w systemie, czy pacjent jest uprawniony do ubezpieczenia, w tym samym momencie tworzony jest kod autoryzacji przypisany danej poradzie czy świadczeniu. Jest to istotna kwestia, gdyż na podstawie tych kodów NFZ rozlicza świadczenia. Jeśli lekarz udzielił porady, która nie posiada kodu autoryzacji, NFZ może mu nie rozliczyć takiej wizyty.

Dla lekarzy, którzy zapomnieli o autoryzacji wizyt, możliwa jest autoryzacja wstecz. Warto upewnić się, że kod autoryzacji pacjenta jest zapisywany przez komputer, a w sytuacji, gdy nie lekarz nie ma pewności, lepiej wziąć papierowy dowód ubezpieczenia od pacjenta lub gdy nie posiada takiego dowodu, poprosić pacjenta o napisanie oświadczenia.

Jakie kolejne – elektroniczne zmiany systemu czekają lekarzy i pacjentów? Od 1 sierpnia 2014 roku dokumentacja medyczna pacjentów będzie generowana tylko i wyłącznie w wersji elektronicznej. Dlatego istotną kwestią przy pracy nad elektronicznym systemem będzie ochrona danych pacjentów i tworzenie kolejnych zabezpieczeń – tak, aby osoby niepowołane nie miały dostępu do wiedzy o pacjentach. Jak na razie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapewnia o bezpieczeństwie dotychczas stworzonego systemu.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA