Higienistki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Za nami kolejna, już 22., edycja Międzynarodowych Targów Stomatologicznych w Krakowie KRAKDENT. W tym roku odbyły się one w dniach 6-8 marca. Wśród odwiedzających nie zabrakło także higienistek stomatologicznych, które przybyły niemal z całej Polski. W ramach Targów odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących, a wśród nich kolejny kurs medyczny, doskonalący dla higienistek i asystentek stomatologicznych. Hasło przewodnie tegorocznego kursu brzmiało „Podnosimy, jakość obsługi pacjenta.” Sesja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w niej udział ponad 300 higienistek stomatologicznych.

 

W dniach 6-8 marca, br., jak zwykle w Krakowie, odbyła się kolejna, już 22., edycja Międzynarodowych Targów Stomatologicznych KRAKDENT. Targi spotkały sie z dużym zainteresowaniem środowisk zajmujących się stomatologią.

 

W ramach Targów odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących, a wśród nich kolejny kurs medyczny, doskonalący dla higienistek i asystentek stomatologicznych. Hasło przewodnie tegorocznego kursu brzmiało „Podnosimy jakość obsługi pacjenta.” Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Polskich Higienistek Stomatologicznych, sponsorem wydarzenia był Instytut Blend-a-med Oral-B, patronat prasowy sprawował magazyn „Asystentka i higienistka stomatologiczna.” Kurs spotkał się z dużym zainteresowaniem - sala wykładowa była wypełniona po brzegi, w spotkaniu wzięło udział ponad 300 higienistek.

Na pytanie, czym kierowała się dobierając tematy kursu, pani Danuta Kaczmarska, Prezydent Stowarzyszenia Polskich Higienistek Stomatologicznych powiedziała „Widoczne jest duże zainteresowanie ortodoncją i implantologią. Dlatego starałam się tak dobrać tematy tegorocznego kursu, aby higienistki stomatologiczne mogły pogłębić w tych obszarach swoją wiedzę. Mam nadzieję, że to pozwoli na aktywniejsze uczestniczenie higienistek w zabiegach ortodontycznych oraz z implantami.”

 

W ramach kursu dla higienistek odbyło się 6 wykładów. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład dr n. med. Lidii Jamróz-Wilkońskiej, która podjęła temat „Strategie kontroli biofilmu u pacjentów ze stałymi aparatami ortodontycznymi możliwe do wykonania w gabinecie higieny.” „Wykład dr Jamróz-Wilkońskiej był bardzo ciekawy, a co ważne, zawierał wiele wskazówek i porad, do wykorzystania w naszej pracy zawodowej” - przyznała pani Katarzyna, higienistka z Dąbrowy Górniczej, uczestniczka kursu.

Dr Jamróz-Wilkońska bardzo podkreślała rolę higienistki stomatologicznej w kontroli biofilmu, powiedziała między innymi: w moim gabinecie higienistka jest dla mnie drugą ręką i drugą parą oczu. Bez niej nie wyobrażam sobie właściwej opieki nad pacjentem. Dodała także: 0dpowiednio wyszkolona higienistka może być prawdziwym wsparciem dla lekarza dentysty.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pozostałe wykłady, w tym mgr Katarzyny Świtalskiej poświęcony „Metodom pozyskiwania i utrzymania pacjenta w gabinecie higieny”, mgr Wojciecha Krówczyńskiego, który podjął temat „Jak podnoszenie jakości obsługi klienta może pomóc mnie i lekarzowi? Kształtowanie pozytywnego wizerunku praktyki stomatologicznej.”, dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak wygłosiła dwa, bardzo praktyczne wykłady dotyczące „Standardów wizyt higienizacyjnych i znaczenia recall” oraz „Edukacji i motywacji pacjenta – nowe zadania”. Na zakończenie, Prezydent SPHS, mgr Danuta Kaczmarska, opowiedziała o „Organizacji współpracy zgodnie z etyką zawodową asystentek i higienistek, istotnej dla podniesienia jakości obsługi pacjenta”.

Sala wykładowa była pełna, aż do zakończenia kursu. Potwierdza to duże zainteresowanie podejmowanymi tematami oraz pragnienie podnoszenia wiedzy i kwalifikacji przez higienistki stomatologiczne. „Wiele się zmienia w postrzeganiu higienistek przez zespoły stomatologiczne. Jesteśmy coraz bardziej doceniane. Ale jeszcze wiele w tym zakresie jest do poprawy. Mówili o tym także dzisiejsi wykładowcy. Wierzę, że zdobywanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji jest ważne dla przyśpieszenia tych zmian.” stwierdziła pani Agnieszka, higienistka z Gliwic.

„Instytut Blend-a-med Oral-B, jako partner wspierający Stowarzyszenie Polskich Higienistek Stomatologicznych, dokłada starań, aby pomóc w konsolidacji środowiska higienistek oraz wspierać działania mające na celu podnoszenie ich wiedzy oraz kwalifikacji. Dlatego zaangażowaliśmy się w organizację kursu dla higienistek i asystentek w tamach tegorocznego KRAKDENT.” podkreślała Dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B, lek. dent. Beata Golan.

Dla uczestników kursu Instytut Blend-a-med Oral-B przygotował upominki oraz zorganizował konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, który polegał na wymyśleniu hasła zachęcającego do korzystania ze szczoteczki elektrycznej w technologii oscylacyjno-rotacyjnej. Nagrodzono 4 osoby, które otrzymały szczoteczki elektryczne Oral-B Professional Care 500.

Mamy nadzieję, że kolejna edycja KRAKDENT, które odbędzie się w dniach 19-21 marca 2015, będzie równie atrakcyjna i udana oraz że ponownie zrzeszy tak liczną grupę środowiska higienistek i asystentek stomatologicznych.

 

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA