Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Jak wpłynie na polski rynek medyczny podwyżka VAT na wyroby medyczne, której domaga się Komisja Europejska? O wniosku UE dotyczącym dostosowania obniżonych stawek VAT stosowanych w Polsce pisaliśmy tydzień temu.

 

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED wyraziła swój niepokój w związku z planem wprowadzenia na polski rynek stawek VAT obowiązujących w prawie unijnym. Za przykład podają rynek czeski, gdzie po podwyższeniu stawek VAT na wyroby medyczne zapanował chaos.

Na większość wyrobów medycznych, na które jak dotąd była stosowana zniżka 8 proc. VAT teraz ma być zastosowany VAT o wartości 15 procent! Zdaniem POLMED-u to wpłynie negatywnie na sytuację przede wszystkim placówek i pacjentów, a szczególnie źle na i tak już trudną w Polsce sytuację szpitali. Obciążone mogą zostać również podmioty, które zawarły kilkuletnie umowy inwestycyjne z obniżoną stawką podatku VAT. Również ceny produktów objęte refundacją (nie zmienione przez NFZ od 10 lat) będą musiały ulec podwyższeniu.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA