Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Naczelna Rada Lekarska odniosła się do niespełnionej obietnicy Ministerstwa Zdrowia, dotyczącej przekazania funduszom regionalnym NFZ środków na zapłaty za wykonaną pracę lekarzy dentystów w ciągu pierwszego półrocza 2023 r. Ministerstwo obiecało dodakowe 140 milionów złotych.

Siedem postulatów NIL

– Czekamy na realizację tych obietnic, które są niezbędne w celu realizacji świadczeń przez podmioty stomatologiczne. Wielokrotnie nasi koledzy zwracali uwagę na to, że wykonują pracę, za którą nie są pewni wynagrodzenia – powiedział wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL Paweł Barucha.

Przypomnijmy, że wśród postulatów „siódemki” przekazanych przez NIL do Minister Zdrowia znalazł się ten, dotyczący przekazania funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii. Chodzi o zapłaty Narodowego Funduszu Zdrowia za wykonaną pracę lekarzy dentystów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r.

140 milionów na zapłatę za pracę wykonane przez lekarzy dentystów

– Dzięki wielokrotnym, wielomiesięcznym staraniom samorządu lekarskiego udało się uzyskać zapewnienie z Ministerstwa Zdrowia, że minimum 140 milionów zostanie przekazane na zapłatę za pracę lekarzy dentystów. Miejmy nadzieję, że to pomoże zapewnić pacjentom prawidłową i bezpieczną opiekę – podkreślił wiceprezes NRL.

– Przekazanie funduszy pomoże wojewódzkim oddziałom NFZ przynajmniej w częściowej realizacji zmian finansowania polskiej stomatologii – ocenia samorząd lekarski.

Jednak spełnienie postulatu dotyczącego zmian w finansowaniu stomatologii nadal jednak czeka na finalizację. Sprawa nadwykonań jest dramatyczna i wymaga uregulowania.

– Kwestia zapłat za tzw. nadwykonania w ogóle nie powinna być negocjowana, ponieważ to nie lekarze dentyści, którzy świadczą usługi pacjentom w ramach NFZ, powinni martwić się, o to, czy fundusz pokryje koszty wizyty. Pacjent także nie powinien obawiać się, że fundusz nie zabezpieczył finansowo świadczenia, którego oczekuje od lekarza. Bezpieczeństwo leczenia to także zapewnienie pacjentom i lekarzom pewności, że organizatorzy systemu dobrze znają realia ochrony zdrowia – mówią przedstawiciele samorządu lekarskiego.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Obiecane pieniądze dla dentystów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA