Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ustalono kwotę, która w najbliższych kilkunastu dniach zostanie przekazana na nadwykonania w stomatologii. Chodzi o 140 milionów złotych, które pochodzą z środków publicznych. Informacje na ten temat przekazała Naczelna Rada Lekarska.

Rozmowy pomiędzy przedstawicielami resortu i Narodowego Funduszu Zdrowia a reprezentantami samorządu lekarskiego odbyły się podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia, które miało miejsce 31 sierpnia.

140 mln ze środków publicznych na stomatologię

– Najważniejszy temat rozmów stanowiła kwestia realizacji piątego punku listy zmian do wdrożenia w ochronie zdrowia dla nowej minister zdrowia – siódemki NIL – czytamy w komunikacie samorządu.

– Długotrwałe starania samorządu lekarskiego, a w szczególności Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej, przyniosły efekt w postaci przekazania minimum 140 mln ze środków publicznych na nadwykonania w stomatologii – czytamy w komunikacie.

– Widzimy postęp w pracach nad „siódemką NIL”. Punkt dotyczący przekazania funduszom wojewódzkim oddziałom NFZ środków na realizację zmian finansowania w stomatologii jest szczególnie istotny i nie powinien być w ogóle negocjowany. Widzimy otwartość ministra i chęć szybkiego spełnienia tego postulatu. Mamy nadzieję, że nie jest to jednorazowy kompromis, ale cześć systemowego uregulowania kwestii nadwykonań – zaznacza wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL Paweł Barucha.

Radość po odwołaniu Adam Niedzielskiego

Odwołanie Adama Niedzielskiego ze stanowiska szefa resortu zdrowia zostało przez większą część środowiska medycznego przyjęte z zadowoleniem. Tuż po wskazaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego jego następczyni, Katarzyny Sójki, do kancelarii pani minister trafiły postulaty, które zdaniem samorządu lekarskiego wymagają pilnego wdrożenia. Jeden z przedstawionych postulatów dotyczy zmian finansowania w stomatologii. Eksperci podkreślają, że wyższe wyceny procedur musiały być wprowadzone. W przeciwnym wypadku wiele gabinetów, które przyjmują pacjentów na NFZ, nie udźwignęło by tego finansowo. Jest to jak kroplówka, która utrzymuje gabinety na powierzchni. Prace nad zwiększeniem wycen w stomatologii zachowawczej z endodoncją niebawem ruszą w AOTMiT.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Nadwykonania w stomatologii

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA