Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Kolejnym obszarem do zmian wyceny wartości punktu będzie protetyka. Takie decyzje podjęto w Ministerstwie Zdrowia. Odbyło się tam drugie posiedzenie rady ds. rozwoju stomatologii.

 

Na spotkanie zostali zaproszeni m.in. Bernard Waśko – zastępca prezesa NFZ ds. medycznych oraz Maciej Kraszewski. Był obecny także zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ.

Zwiększenie finansowania stomatologii

Dyskusja w głównej mierze dotyczyła sposobów zwiększenia finansowania stomatologii. Podczas spotkania poinformowano, że świadczenia z zakresu chirurgii i periodontologii w przyszłym roku zwiększone zostaną o 400 mln zł. Daje to wzrost finansowania opieki stomatologicznej do 2% ogólnego budżetu NFZ-u.
Podjęto również decyzję, że kolejnym obszarem do zmian wyceny wartości punktu będzie protetyka. Związane jest to z liczbą procedur – jest ich siedem, więc zmiana wyceny może być wprowadzona szybko – czytamy na stronie NRL.

– Stomatologia potrzebuje zmiany finansowania jeżeli chcemy, by publiczna opieka istniała. Wydaje się, że wszyscy członkowie rady podzielają ten pogląd. Konsultanci krajowi bardzo aktywnie włączają się w pracę. Zostaną ponownie przedstawione propozycje gotowych zmian zgłoszonych przez konsultantów, a które utknęły w ministerstwie zdrowia. Michał Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa w ministerstwa zdrowia i jednocześnie wiceprzewodniczący rady, obiecał monitorowanie spraw

– poinformował w komunikacie Paweł Barucha, wiceprezes NRL i przewodniczący komisji stomatologicznej.

Rada do spraw rozwoju stomatologii

Przypomnijmy, że rada do spraw rozwoju stomatologii została powołana przez ministra zdrowia. W jej skład wchodzą konsultanci krajowi w poszczególnych dziedzinach stomatologii, przedstawiciele NRL, NFZ i ministerstwa zdrowia. Cele działania rady jest proponowanie rozwiązań i zgłaszanie postulatów w zakresie kształcenia lekarzy dentystów, rozwoju zawodowego oraz wyceny świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
Posiedzenia rady będą odbywały się nie rzadziej raz na kwartał. Utworzenie rady było jednym z postulatów samorządu lekarskiego, związanym z koniecznością wzmocnienia głosu lekarzy dentystów podczas planowania i organizowania systemu opieki stomatologicznej w Polsce. Przewodniczącym rady ds. rozwoju stomatologii jest lek. dent. Paweł Barucha, wiceprezes NRL i przewodniczący komisji stomatologicznej NRL.

Dowiedz się więcej - Zmiana wyceny leczenia protetycznego - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA