Dokumentacja medyczna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

8873617 xlZ uwagi na skalę przedsięwzięcia, jakim jest wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej podjęto prace legislacyjne mające na celu wydłużenie okresu przejściowego, w którym równolegle będą funkcjonować papierowa i elektroniczna postać dokumentacji medycznej – taka informacja pojawiła się w ostatnich dniach na stronie Ministerstwa Zdrowia. Czy jednak Posłowie, Senatorowie i Prezydent zdążą w 40 dni przygotować odpowiedni dokument? A jeśli nie to co muszą zrobić lekarze?

 

Ministerstwo informuje równocześnie, że został przygotowany poselski projekt nowelizacji ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. nr 113 poz. 657) w zakresie przesunięcia terminu obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej na 1 sierpnia 2017 r. Czy jest możliwe tak szybkie wprowadzenie nowelizacji?
Do wprowadzenia obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej pozostało 40 dni. Mimo, że już prawie od roku z ministerstwa napływają informację, że obowiązek ten zostanie przesunięty w czasie, to wciąż nie ma aktu prawnego regulującego to zapewnienie.
Dopiero jest przygotowany projekt poselski, co to oznacza? Projekt musi przejść w sejmie przez 3 czytania, być omawiany w senacie i zostać podpisany przez Prezydenta. 40 dni to zdecydowanie za mało, aby zdążyć.
Co jeśli nie zdążą? Nadal będzie obowiązywała ustawa z kwietnia 2011 roku, ale ona nakazuje od 1 sierpnia prowadzenie dokumentacji w wersji elektronicznej. Jeśli lekarze tego nie zrobią, będą działali niezgodnie z polskim prawem, bo same zapewnienia ministerstwa nie są jeszcze prawem.
Co zatem robić? Czy na „gwałt" kupować program do dokumentacji medycznej? Czy też czekać może zdążą? W najbliższych dniach zapytamy o to rzecznika Ministerstwa Zdrowia.
Może minister samo przełożenie daty wejścia w życie konieczności prowadzenia e-dokumentacji jest w stanie uregulować rozporządzeniem, które nie musi przechodzić sejmowo-senackiej ścieżki legislacyjnej. Tak działo się przez lata z koniecznością instalacji w gabinetach lekarskich kas fiskalnych. 27 grudnia minister finansów podpisywał rozporządzenia przekładające obowiązek instalacji kas od 1 styczna na 1 stycznia kolejnego roku. Zatem wszystko jest możliwe, szkoda tylko, że nie wiemy co robić.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA