fot. 123rf.com

Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Naukowcy z Trakya University w Edirne (Turcja) uważają, że zastosowanie irygacji solą fizjologiczną o niskiej temperaturze w trakcie ingerencji w kość podczas zabiegu ekstrakcji zatrzymanego trzeciego trzonowca może zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjenta i inne powikłania pooperacyjne.

Czy irygacja solą fizjologiczną zmniejsza ból?

– Pacjenci odczuwali mniej dolegliwości bólowych, mniejsze nasilenie szczękościsku i obrzęku oraz przyjmowali mniej leków przeciwbólowych, gdy stosowano u nich irygację z użyciem soli fizjologicznej o temperaturze 4°C, w porównaniu z irygacją solą o wyższej temperaturze – 10°C oraz 25°C – podali autorzy badania.

– W chirurgicznej ekstrakcji trzeciego zęba trzonowego zastosowanie schłodzonej irygacji solą fizjologiczną podczas ingerencji w kość może być prostą, niedrogą i skuteczną metodą zmniejszenia wczesnych dolegliwości pooperacyjnych – napisali autorzy z zespołu kierowanego przez dr Fatmę Gülfeşan Çanakçi z Trakya University w Edirne (Turcja).

Przebieg doświadczenia

Podczas doświadczenia, po procedurze usunięcia zatrzymanego zęba mądrości przeprowadzono podwójnie ślepe, jednoośrodkowe, randomizowane, prospektywne badanie kliniczne z udziałem 48 pacjentów ze zdrowymi, obustronnie bezobjawowymi trzecimi trzonowcami żuchwy. W celu porównania dolegliwości pooperacyjnych u pacjentów zastosowano irygację solą fizjologiczną o temperaturze 4°C, 10°C lub 25°C. Następnie przeprowadzono analizę statystyczną. Podczas dwóch wizyt, u każdego z pacjentów wykonano ekstrakcję dwóch zębów mądrości (łącznie 96 zębów) – po lewej i prawej stronie żuchwy. W każdym przypadku jednej ekstrakcji trzonowca towarzyszyła irygacja solą fizjologiczną o temperaturze 4°C lub 10°C, a w drugim przypadku używano soli fizjologicznej o temperaturze 25°C.

Druga wizyta miała miejsce 21 dni po pierwszej. Okazało się, że w zabiegach, w których zastosowano irygację solą fizjologiczną o temperaturze 4°C i 10°C, odczucie bólu w skali VAS oraz liczba przyjętych środków przeciwbólowych były istotnie niższe (p <0,001) w porównaniu z zabiegami wykonywanymi przy użyciu irygacji solą fizjologiczną o temperaturze 25°C.

– Zastosowanie irygacji z użyciem schłodzonej soli fizjologicznej (zarówno 4°C, jak i 10°C) było skuteczniejsze niż irygacja solą fizjologiczną o temperaturze 25°C w łagodzeniu dolegliwości pooperacyjnych i ograniczenia liczby przyjmowanych leków przeciwbólowych – podsumowali autorzy badania.

Nowy Gabinet Stomatologiczny: Irygacja solą fizjologiczną

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA