Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Objętość hipokampu uległa zmniejszeniu u osób chorujących na paradontozę – to odkrycie japońskich naukowców. Badacze na podstawie swoich badań odkryli, że prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej przekłada się na pracę ludzkiego mózgu.

Naukowcy uważają, że zapalenie przyzębia może być związane z atrofią hipokampu, który odgrywa istotną rolę również w chorobie Alzheimera.

Zapalenie przyzębia ma związek z kurczeniem się lewego hipokampu

Hipokamp odpowiada przede wszystkim za pamięć i odczuwanie emocji. Odpowiada również za pamięć deklaratywną, czyli dotyczącą zdarzeń i sytuacji, a także pamięć przestrzenną.

W badaniu wzięły udział 172 osoby. U badanych średni wiek wynosił 67 lat. U tych osób na początku badania nie wykazano problemów z pamięcią. Poddano ich badaniu stomatologicznemu, oceniano stan przyzębia, przeprowadzono również test pamięci. U wszystkich uczestników wykonano skany mózgu na początku badania oraz cztery lata później – aby zmierzyć objętość hipokampu.

Badacze po przeprowadzonych analizach są przekonani, że nawet łagodne zapalenie przyzębia miało związek z kurczeniem się lewego hipokampu. Po skalibrowaniu wyników, w zależności od wieku uczestników, naukowcy odkryli, że u osób z łagodnym zapaleniem przyzębia tempo kurczenia się mózgu odpowiadało prawie rocznemu starzeniu się mózgu. Z kolei u osób z ciężką postacią choroby dziąseł wartość obliczonego starzenia się mózgu wynosiła około 1,3 roku.

Zaawansowana choroba dziąseł ma związek z atrofią mózgu

– Uzyskane wyniki sugerują, że zaawansowana choroba dziąseł ma związek z atrofią mózgu. Kluczowe znaczenie ma kontrola progresji choroby dziąseł poprzez regularne wizyty kontrolne u dentysty, a zęby w przypadku ciężkiej postaci choroby dziąseł mogą wymagać ekstrakcji i zastąpienia ich uzupełnieniami protetycznymi – powiedział główny autor badania dr Satoshi Yamaguchi z Oddziału Stomatologii Wieku Starszego i Stomatologii Geriatrycznej Katedry Stomatologii Rehabilitacyjnej na Uniwersytecie Tohoku w Sendai.

Naukowcy podkreślają, że przeprowadzone badanie nie dowodzi jednoznacznego związku paradontozy i atrofii hipokampu, a jedynie wskazuje na występujące powiązanie. Naukowcy podkreślają, że potrzebne są kolejne badania z udziałem większych grup pacjentów.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Paradontoza wpływa na pracę mózgu

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.