Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

kredowe zębyAustralijscy i chilijscy naukowcy próbowali wyjaśnić, jak rozwijają się kredowe zęby u dzieci. Podczas swoich badań doszli do wniosku, że własne białko organizmu zakłóca tworzenie szkliwa zębów.

Zęby kredowe tworzą się, gdy rozwijające się szkliwo zostaje zanieczyszczone albuminą – białkiem znajdującym się w płynie tkankowym otaczającym rozwijające się zęby. Wyzwalaczami wydają się być choroby wieku dziecięcego. Te prowadzą do swoistej „mineralizacji okluzji”. Wtedy na poszczególnych zębach pojawiają się kredowe plamy w szkliwie.
- Dzięki temu odkryciu korygujemy 40-letni dogmat stomatologiczny, który obwiniał wadliwe komórki szkliwa w kredowych zębach. Wykazaliśmy, że albumina czasami wnika w słabe punkty, przyczepiając się do szkliwa kryształów mineralnych i uniemożliwiając ich wzrost” – wyjaśnił profesor Mike Hubbard z University of Melbourne.
Powodem tego są częste choroby wieku dziecięcego, którym towarzyszy gorączka. Eksperci dotąd jako przyczynę wskazywali brak mineralizacji trzonowca. To zaburzenie szkliwa, które sprawia, że zęby są bardziej podatne na próchnicę. Nawet jeśli nie można zapobiec kredowaniu zębów, można uniknąć uszkodzenia zębów – uważają badacze. Co piąte dziecko ma kredowe zęby, co widać po przebarwieniu szkliwa. Naukowcy od stu lat próbują wyjaśnić, dlaczego pojawiają się kredowe zęby u dzieci.

__________________________________

Dowiedz się więcej. Dezynfekcja w czasach koronawirusa:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.