Akcje społeczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówFundacja do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie” zajmuje się profilaktyką raka jamy ustnej szerząc wiedzę na temat nowotworów jamy ustnej wśród lekarzy (zwłaszcza stomatologów), średniego personelu medycznego (higienistek) i pacjentów.

W roku 2019 Fundacja kontynuowała działania edukacyjne pod hasłami „Lekarz stomatolog lekarzem pierwszego kontaktu w profilaktyce nowotworowej jamy ustnej”, „Lepiej zapobiegać niż leczyć” i „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa” oraz współorganizowała dni otwarte w gabinetach stomatologicznych, z bezpłatnymi dla pacjentów badaniami przesiewowymi w kierunku nowotworów jamy ustnej.

- 19 Akcji „Dni otwarte w gabinecie stomatologicznym, profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa” z czego 4 pod Honorowym Patronatem władz samorządowych. W sześciu gabinetach dni otwarte odbywały się podczas ogólnopolskiej Kampanii „Polska mówi#aaa”. Wszystkie badania jamy ustnej podczas Dni otwartych były wykonywane za pomocą urządzenia Microlux, Velscope VX i Oralitest. W trakcie Akcji zostało przebadanych 426 pacjentów, z których 100 skierowano do dalszej diagnostyki.

- w czasie drugich Targów Dla Seniora w Koszalinie dr Barbara Gołębicka (w ramach współpracy z Fundacją) wygłosiła wykład: ”Zdrowie jamy ustnej w każdym wieku. O zapobieganiu nowotworom jamy ustnej" a następnie prowadziła indywidualne rozmowy z odwiedzającymi targi na temat profilaktyki nowotworowej jamy ustnej. Seniorzy otrzymali też ulotki o samokontroli jamy ustnej.

- W ramach wieloletniej współpracy z PTSS, 6.11.2019r w akcji Niebieskie Usta, studenci ostatniego roku PUM imienia Karola Marcinkowskiego przeprowadzili badania pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej na Ugorach w Poznaniu.

- Fundacja uczestniczyła w trzech dużych akcjach społecznych przeprowadzonych podczas wystaw stomatologicznych – Krakdent, Warsaw Dental Medica Show i CEDE:

1. Akcja # Jestem czujny onkologicznie

W trakcie Targów Krakdent 2019 na stoiskach ośmiu firm (Marrodent, Dental Holding, Marku Dent, EUR-MED Polska, OMS Polska, MEDITRANS, Promedus, Optident) odbyły się badania przesiewowe pod kątem zmian potencjalnie nowotworowych w jamie ustnej.

W pokazowych badaniach wzięły udział znane osoby związane z branżą stomatologiczną a także pracownicy firm i zwiedzający.

Akcję zorganizowali: Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie”, Targi w Krakowie – organizator Międzynarodowych Targów Stomatologicznych w Krakowie KRAKDENT oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego a badania przeprowadzili lekarze z Instytutu Stomatologii Collegium Medicum (Zakład Stomatologii Zintegrowanej, Zakład Chirurgii Stomatologicznej, Zakład Periodontologii i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej).
W trakcie Akcji zostało przebadanych 94 pacjentów, a u 26 wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości.

2. Akcja #CzujniOnkologicznie

Ta Akcja odbyła się trakcie drugiej edycji Targów Warsaw Dental Medica Show, (5 – 7 września w Nadarzynie koło Warszawy).
Na stoisku Fundacji Panie Doktor od lat współpracujące z Fundacją przeprowadziły pokazowe badania kliniczne zewnątrz i wewnątrzustne oraz badania scriningowe uczestników targów.
Ponadto rozdawaliśmy materiały edukacyjne dla pacjentów i lekarzy dentystów. Lekarze mogli zobaczyć przykładowe zdjęcia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej i porozmawiać o zorganizowaniu Dnia otwartego w ich Gabinecie.
W ciągu dwóch dni Targów (5 i 6 września) przebadano 33 osoby.

3. Akcja „Otwórz usta – powiedz rakowi nie”

Już po raz drugi podczas poznańskich Targów CEDE 2019 Fundacja „Z uśmiechem przez życie” prowadziła badania profilaktyczne, we współpracy z władzami samorządowymi Poznania, organizatorem Targów CEDE, studentami z PTSS Poznań oraz lekarzami pracownikami Uniwersytetów Medycznych w Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Szczecinie.

W ciągu trzech dni 19-21 września, przebadano 90 pacjentów a u 32 wykryto różne nieprawidłowości.

Podczas trzech w/w Akcji przebadano łącznie 217 osób.

Podstawowym celem tych Akcji była edukacja lekarzy stomatologów w dziedzinie czujności onkologicznej, uświadomienie im, że dzięki swojej uważności mogą pomóc ocalić życie osobom narażonym na raka jamy ustnej.

 

PODSUMOWANIE

W roku 2019 Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie” przebadała 643 pacjentów. Ogółem, od początku rozpoczęcia naszej działalności do końca 2019 roku, przebadaliśmy 5677 pacjentów z czego do dalszej diagnostyki zostało skierowanych 776 osób.
Dla naszych działań w zeszłym roku uzyskaliśmy Honorowy Patronat Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

 

Z usmiechem przez zycie