Szkolenia
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

24 i 25 kwietnia 2009 roku Fabryka Trzciny w Warszawie  zamieniła się w salę wykładową. Pracownia Cerlab z Poznania zorganizowała III edycję Kongresu Tytani. Organizatorzy zaprosili najlepszych specjalistów z Europy i Ameryki Północnej: David Garber, Henry Salama, Mauro Fradeani, Richard Kleinsman, Ludger Schluetter, Claude Sieber oraz Willi Geller.

 

Kongres poprowadził Piotr Gąsowski. Zaproszeni eksperci, którzy po raz pierwszy gościli w Polsce zwrócili uwagę na problemy estetyki stomatologicznej, poruszyli zagadnienia nawigacji komputerowej w implantologii oraz staranności w planowaniu zabiegów.

W piątkowy poranek prosto ze studia Dzień Dobry TVN przyjechał do Fabryki Trzciny Mauro Fradeani wraz z Willim Gellerem. W programie telewizyjnym udzielili oni wywiadu o tajnikach swojej pracy.  M.Fradeani otworzył Kongres wykładem pt.: „Rehabilitacje ekstensywne kryteria sukcesu”. W prezentacji omówił fundamenty osiągania zadowalającego, funkcjonalnego i długotrwałego efektu estetycznego, są nimi: plan leczenia, praca zespołowa i zrozumienie materiałów rekonstrukcyjnych. Zilustrował metody wyboru i optymalizacji wykorzystania bezmetalowych materiałów ceramicznych nawet w przypadkach rehabilitacji całej jamy ustnej. Kleinsman i Schluetter zaprezentowali najnowsze techniki leczenia trudnych obszarów strefy estetycznej. Współczesna stomatologia stale doskonali leczenie defektów, szczególnie tych wymagających pod względem estetycznym. Wykład był poświęcony metodom aktywnej współpracy dentystów i techników dentystycznych, a także sposobom radzenia sobie z trudnymi przypadkami.

Wykład Claude Siebera wzbudził wielkie emocje. W zupełnie niestandardowy sposób rozpoczął  swoją prezentacje. Głośna i energiczna muzyka w połączeniu z ujmującymi zdjęciami, które wykonał osobiście, zaskoczyła wszystkich uczestników, zarazem spowodowało skupienie i ciszę na sali. Wykładowca pokazał w ten sposób, jak on postrzega piękno. Pokazał także słuchaczom wizualny przewodnik po porcelanowym materiale licówkowym nowej generacji Vita: VM 7 i VM 9. W prezentacji  poruszył takie aspekty jak: transmisja światła i jego wpływ na rekonstrukcję przedniego zęba, obserwacje struktur szkliwa (szkliwo naturalne i jego wizualne cechy charakterystyczne, wpływ szkliwa na przejrzystość, kolor i wartość zęba), znaczenie charakterystyki brzegu siecznego (jak wybrać odpowiedni szkielet). Willi Geller zaskoczył nas nie tylko swoim cygarem, z którym się praktycznie nie rozstaje, ale także uśmiechem i otwartością do ludzi. Podczas wykładu omówił aspekty zaawansowanej ceramiki: rekonstrukcje na przykładzie uzupełnienia klasycznego z wykonaniem stopnia typu „shoulder”, rekonstrukcje przy minimalnej preparacji oraz przy braku preparacji oraz porównał rekonstrukcje na metalu i tlenku cyrkonu. Czy receptą na piękny uśmiech naprawdę jest wygląd sześciu zębów? Czy współczesna stomatologia estetyczna jest w stanie zmienić wygląd ust? Jaka jest różnica pomiędzy dawnymi materiałami ceramicznymi, a tymi, które są obecnie dostępne? - Willi Geller dawał odpowiedĽ na wszystkie te pytania.

„Minimalnie inwazyjne protokoły implantacji i zarządzanie czynnikami ryzyka w terapii estetycznej” to był temat wykładu Henrego Salamy i Davida Garbera, którzy przylecieli do nas z Atlanty. Dentyści mają dostęp do niezwykle bogatego asortymentu nowych technologii, narzędzi i materiałów. - Jednak nic nie będzie w stanie zagwarantować sukcesu, jeśli będziemy mieli do czynienia z niewłaściwym projektem leczenia – mówił Hery Salama. Prelegenci przedstawili plan projektowania pięknego uśmiechu, uwzględniając synergistyczne techniki chirurgiczne, techniki rekonstrukcyjne i ortodontyczne ukierunkowane na wymagania estetyczne i przewidywalne, pomyślne rezultaty w każdym środowisku. Wskazali także swoje artykuły na stronie internetowej www.dentalxp.com, gdzie można znaleĽć odpowiedzi na pytania nękające stomatologów. Panel dyskusyjny, który zamknął kongres okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy mieli niekończącą się ilość pytań do wykładowców a burza oklasków na stojąco nagrodziła ich wyczerpujące odpowiedzi. Program Kongresu sprzyjał integracji środowiska stomatologicznego, umożliwiając uczestnikom także na mniej formalne dzielenie się doświadczeniami.

 

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA