Koronawirus
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

zamykane gabinetyW połowie marca w Niemczech ma zacząć obowiązywać przepis dotyczący obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla lekarzy i pielęgniarek. Eksperci szacują, że może to wpłynąć na zamknięcie wielu gabinetów lekarskich i stomatologicznych m.in. na terenie Saksonii.

Osoby pracujące w gabinetach lekarskich i dentystycznych muszą zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi lub mieć dokument potwierdzający przechorowanie COVID-19. - W Internecie krążą listy lekarzy i dentystów, którzy odmawiają szczepień, ale niektóre z nich budzą wątpliwości – informuje portal MDR.

Nieszczepieni lekarze

- Jeśli lekarz naruszy ten obowiązek, Stowarzyszenie Lekarzy Ubezpieczeń Zdrowotnych może wszcząć środki dyscyplinarne – poinformował resort spraw społecznych. W konsekwencji może to nawet doprowadzić do zamknięcia gabinetu. - Jeżeli w przychodni pracują inni lekarze, którzy są zaszczepieni, możliwe byłoby przynajmniej częściowe utrzymanie działalności przychodni i objęcie pacjentów opieką przez zaszczepionych lekarzy - dodało ministerstwo.
Stowarzyszenie Stomatologów z Saksonii zwróciło się do 2570 gabinetów z całego kraju związkowego z prośbą o informację dotyczącą stanu szczepień. Okazało się, że spośród tych, którzy udzielili odpowiedzi, 25 proc. lekarzy nie zostało jeszcze zaszczepionych. Chociaż nie jest to reprezentatywne badanie, pokazuje jednak trend, którego nie spodziewano się aż w takiej skali – zaznacza MDR. Dodatkowo problem może się skomplikować, jeśli starsi dentyści, którzy planowali w najbliższych latach przejść na emeryturę, zdecydują się na to wcześniej. Może to wpłynąć na niedobór usług stomatologicznych w ciągu najbliższych 5-10 lat – podkreśliło w piśmie skierowanym do premiera Saksonii Michaela Kretschmera (CDU) Stowarzyszenie Stomatologów. Stowarzyszenie zaapelowało do rządu Saksonii o pilne zajęcie się tą kwestią, szczególnie o budzące największy niepokój „wąskie gardła na obszarach wiejskich”.

Dowiedz się więcej.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.