Higienistki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Po pierwsze zdrowiePo raz kolejny w Polskę ruszył program Lato z Radiem a z nim akcja profilaktyczna „Po Pierwsze Zdrowie”. W tym roku, obok badań słuchu, Polacy mogli skorzystać także z badania i porad periodontologicznych. W sumie odwiedzono 20 miast na terenie całej Polski. Zainteresowanie było bardzo duże. Z ekspertami akcji spotkało się około 2500 osób.

Za nami kolejna edycja działań profilaktycznych „Po Pierwsze Zdrowie”, które towarzyszą ogólnopolskiej akcji „Lato z Radiem”. W tym roku, obok bezpłatnych przesiewowych badań słuchu prowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu pod dyrekcją prof. Henryka Skarżyńskeigo, zespół specjalistów koordynowany przez prof. Renatę Górską, konsultanta krajowego w dziedzinie periodontologii, Prezesa Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego (PTP) oraz członka zarządu Europejskiej Federacji Periodontologii (EFP), przygotował możliwość spotkań z periodontologami. W ramach stanowiska periodontologicznego udzielano porad związanych z higieną jamy ustnej, przeprowadzano instruktaże prawidłowego mycia zębów, odpowiadano za pytania odwiedzających a także oceniano stan zdrowia jamy ustnej.

Zdrowotne akcje informacyjne oraz profilaktyczne są bardzo potrzebne. Pacjenci pytają o różne choroby dziąseł i zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, o to jak szczotkować zęby, dopytują o konkretne metody. Poruszają także tematy związane z jamą ustną oraz higieną, których unikają w trakcie wizyty u swojego dentysty. Anonimowość ułatwia rozmowę - powiedziała lek. dent. Patrycja Załęska, członek PTP, realizująca akcję w Łomży.

Ważnym elementem działań promujących zdrowie jamy ustnej stanowiło badanie epidemiologiczne. Uczestnicy akcji, przy wsparciu lekarzy periodontologów - wolontariuszy z PTP, wypełniali formularz, który stanowić będzie podstawę do opracowania raportu dotyczącego stanu przyzębia Polaków. Wyniki badania zostaną opublikowane jesienią 2017 r.

Wszyscy odwiedzający akcję, którzy zdecydowali się wziąć udział w konsultacjach periodontologicznych otrzymali próbki produktów do higieny jamy ustnej – pastę do zębów i szczotkę manualną. Produkty zapewnił Instytut Blend-a-Med Oral-B, który wspiera akcje profilaktyczne oraz edukacyjne.

Instytut Blend-a-Med Oral-B od lat wspiera działania profilaktyczne. Jest partnerem merytorycznym wielu inicjatyw edukacyjnych. Tego typu działania bardzo wpisują się w cele i działania Instytutu Blend-a-Med Oral-B, dlatego z dużym zaangażowaniem włączyliśmy się w realizację tegorocznej akcji Po Pierwsze Zdrowie – powiedziała dr n. med. lek. dent. Beata Golan, Dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-Med Oral-B w Polsce.

W ramach działań profilaktycznych akcji „Po Pierwsze Zdrowie” można było skorzystać także z porad audiologów, kardiologia oraz urologia.

W okresie od 24 czerwca do 28 sierpnia br., w trakcie weekendów, akcja odwiedziła na terenie całej Polski 20 miast, głównie średniej wielkości – Płońsk, Włocławek, Cieszyn, Świeradów Zdrój, Wyszków, Siemiatycze, Wągrowiec, Solec Kujawski, Puck, Krynica Morska, Katowice, Gogolin, Miastko, Stegna, Stalowa Wola, Tomaszów Lubelski, Rabka Zdrój, Piotrków Trybunalski, Łomża, Augustów. Organizatorzy szacują, ze z porad ekspertów, w tym periodontologicznych skorzystało ok 2500 osób. Prawdopodobnie za rok odbędzie kolejna edycja akcji.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA