Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wzrost cen w gabinetachCeny usług dentystycznych wzrosły średnio nawet o 16 procent w stosunku do tych, które obowiązywały w zeszłym roku. Eksperci podkreślają, że taka sytuacja dotyczy gabinetów w całej Polsce. Jeszcze drożej jest w dużych miastach.

W Warszawie mówi się nawet o skoku cen od 15 do 25, a nawet 30 procent. Aktualnie w dużych miastach wzrost cen notuje się w większości powszechnie stosowanych zabiegów w gabinecie dentystycznym.

Aktualne ceny w gabinetach

Za wypełnienie trzeba zapłacić 250 – 500, a nawet 600 złotych. Leczenie kanałowe to wydatek rzędu od 800 do 1600 złotych. Pacjent za implant zapłaci średnio około 4000 złotych. Z kolei za skaling i piaskowanie zębów ponad 400 złotych. Trochę taniej jest w mniejszych miejscowościach. Za wypełnienie trzeba zapłacić około 250 złotych, za leczenie kanałowe 800 – 1000 złotych, a za higienizację około 250 złotych.

Inflacja odpowiedzialna za wzrost cen

Lekarze dentyści podkreślają, że wzrost cen nie wynika z chęci wykorzystania sytuacji i próby wygenerowania wyższych przychodów. Przyczyną takiej sytuacji jest wzrost cen materiałów, zwykle sprowadzanych z zagranicy. Sprowadzanie materiałów wiąże się z fakturami w euro i dolarach, a co za tym idzie, z rosnącymi kursami walut. To nie jedyny powód tego, że pacjenci więcej zapłacą. W ostatnich latach wzrosły ceny najmów lokali, kredytów, jakie zaciągnęły kliniki, czy też koszt energii elektrycznej. Trzykrotnie wzrósł też koszt utylizacji odpadów medycznych.

W Polsce usługi stomatologiczne drożeją najszybciej

Eksperci podkreślają, że choć stawki za usługi stomatologiczne rosną w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej, to Polska pod tym względem plasuje się w pierwszej dziesiątce. To skutek inflacji. Specjaliści podkreślają, że wzrost cen może przyczynić się do zwiększenia znaczenia profilaktyki.
Pacjenci, którzy mają świadomość coraz wyższych cen w gabinetach dentystycznych, większą wagę będą przykładać do wizyt profilaktycznych. Takie wizyty – co 4 – 6 miesięcy kosztują od 280 – 400 złotych. Jest to nieporównywana kwota w przypadku leczenia zębów chorych przez zaniedbania. W przypadku kompleksowego leczenia, koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zdarza się czasem, że takie kwoty trzeba wyłożyć jednorazowo, co jest szczególnie dotkliwe dla portfeli pacjentów.

Dowiedz się więcej. Wzrost cen w gabinetach.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA