Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

karta podatkowaNiewiele dni pozostało do końca roku, wciąż niewiele jest też pewnych informacji, dotyczących rozliczenia z fiskusem. Jedno jest pewne, to co obecnie jest aktualne, od 1 stycznia 2022 roku już pewne nie będzie – za sprawą Polskiego Ładu. Rozliczenie się na tzw. karcie podatkowej dla wielu lekarzy nie będzie już możliwe.

Jeszcze w tym roku wielu lekarzy uzyskało od fiskusa indywidualne interpretacje. Dzięki nim mogli się rozliczać kartą podatkową. Maksymalny roczny podatek jaki, by zapłacili to 21 888 złotych, niezależnie od tego, ile by zarobili.

Karta podatkowa


Za sprawą Polskiego Ładu ryczałt wcale nie musi być atrakcyjny, a ponadto niewielu będzie mogło się tak rozliczać. Z definicji wolnego zawodu zniknęli m.in. lekarze i lekarze dentyści, a prawo do pozostania przy karcie podatkowej zachowają ci, którzy się nią rozliczali 31 grudnia. Medycy rozliczający się liniowo lub według skali nie mogą przejść na kartę, nawet gdy mają interpretację fiskusa. Medycy, którzy będą mogli rozliczać się kartą podatkową, będą to robić na innych zasadach. Jeśli zdecydują się na to po 1 stycznia, nie będą mogli tego robić – w sytuacji gdy będą świadczyć usługi na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Najprościej to ujmując, nie mogą pracować na tak zwanym kontrakcie dla szpitala czy przychodni. Mogą przyjmować tylko w swoim gabinecie, swoich pacjentów. Jest to powrót do stanu sprzed roku 2021, gdy ten zakaz został zniesiony. Biorąc pod uwagę tylko te dwa aspekty, należy się spodziewać, że w przyszłym roku niewielu lekarzy skorzysta z karty podatkowej.

__________________________________

Dowiedz się więcej. Dezynfekcja w czasach koronawirusa:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.