Dzieci w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, wystąpił do ministra zdrowia z propozycją refundacji zabiegu lakowania bruzd w pierwszych stałych zębach u dzieci co najmniej do ukończenia 8. roku życia. Obecnie rozporządzenie ministra zdrowia gwarantuje takie świadczenie jednorazowo, ale tylko do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. 

 

- Mając na bardzo zły stan uzębienia (próchnica) wśród populacji wieku rozwojowego, uważam za konieczne podjęcie działań mających na celu rozwiązanie tego problemu i umożliwienie ze środków publicznych uszczelniania bruzd na powierzchniach żujących pierwszych zębów trzonowych stałych u dzieci do ukończenia co najmniej 8 roku życia – czytamy w liście skierowanym do ministra zdrowia. Marek Michalak argumentuje swoją propozycję tym, że około 10 procent dzieci jest pozbawiona świadczenia, ponieważ ich zęby szóste wyrzynają się po ukończeniu 7. roku życia. Ministerstwo zdrowia powinno odpowiedzieć na pismo Rzecznika Praw Dziecka w ciągu 30 dni.

Przypomnijmy. Ponad 80 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma próchnicę zębów, a w grupie dzieci między 5. a 9. rokiem życia odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 84 proc.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA