Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

średniowieczne czaszkiLekarze dentyści pochodzący z Katowic przebadają sześć czaszek ze średniowiecznego cmentarza odkrytego kilka lat temu w Gliwicach. Wykorzystają do tego najnowszy sprzęt i technikę 3D. Lekarze ocenią uzębienie osób pochowanych w antywampiryczny sposób.

Na tym cmentarzu w Gliwicach pochowano osoby, które prawdopodobnie były odrzucone przez społeczeństwo. Znaleziono tam kilkanaście szczątków osób, które ścięto mieczem przez kata, następnie ich głowy umieszczono między głowami – właśnie dlatego uważa się, że jest to pochówek antywampiryczny.
Lekarze mają nadzieję, że dzięki badaniom zębów, które zachowały się w dobrym stanie, uda się im uzyskać informacje dotyczące próchnicy, czy też paradontozy, na którą mogli chorować za życia pochowani tam ludzie. Lekarze mają także nadzieję, że badania pozwolą im dowiedzieć się także więcej o nałogach, diecie, urazach, a także higienie osób pochowanych 500 lat temu.
– Wczoraj wstępnie obejrzeliśmy czaszki i już dzisiaj możemy powiedzieć, że próchnica u nich praktycznie nie występowała, albo ubytki były bardzo małe w porównaniu z dzisiejszą sytuacją. Dziś nie ma praktycznie pacjenta w wieku dorosłym, który nie ma przynajmniej jednego ubytku, a często ma ich więcej. Myślę, że duże znacznie ma tu dieta – wiemy, że ludzie średniowiecza jedli zupełnie inaczej. Dziś spożywa się dużo więcej cukru, to ma bardzo duży wpływ – mówi Marta Szymańska-Pawelec z Dentim Clinic Medicover.

_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA