Akcje społeczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówJuż wkrótce rusza nowa inicjatywa enel-med, mająca poprawić świadomość rodziców w obszarze profilaktyki i higieny jamy ustnej ich dzieci. Od 24 czerwca do końca sierpnia 2019 r. wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą mogły skorzystać bezpłatny przegląd stomatologiczny w klinikach enel-med, a ich rodzice zasięgnąć u specjalistów wiedzy na temat właściwego dbania o zęby swoich pociech. Akcja „Małe ząbki – wielka sprawa” ma również zwrócić uwagę na powszechny w naszym kraju problem próchnicy, która dotyka już nawet 75% pięciolatków.

 

Zagrożenie: próchnica
Niepokojące statystyki o występowaniu próchnicy u dzieci są efektem niedostatecznej profilaktyki tej choroby oraz niewystarczającej wiedzy rodziców. Choć powszechnie wiadomo, że do zmian próchnicowych przyczyniają się bakterie w jamie ustnej, nie każdy rodzic ma świadomość, iż próchnica może dotknąć nawet kilkumiesięczne dziecko zbyt długo karmione butelką. Na zębach mlecznych próchnica rozwija się szczególnie szybko, a nieleczona – może prowadzić do bólu i dyskomfortu, a nawet do zapalenia miazgi zęba, które często kończy się jego utratą. To wystarczy, by na lata zrazić dziecko do wizyt u stomatologa. Ponadto próchnica zębów mlecznych niekorzystnie wpływa na rozwój uzębienia stałego, a bakterie w jamie ustnej zwiększają podatność na choroby dróg oddechowych. Dlatego też profilaktykę próchnicy warto stosować u dzieci od najmłodszych lat.

Przeglądy + lakowanie + codzienna higiena
Akcja „Małe ząbki – wielka sprawa” ma uczulić rodziców na kwestie związane z właściwą profilaktyką próchnicy u dzieci, na którą składają się 3 podstawowe elementy: regularne przeglądy stomatologiczne, zabezpieczenie zębów przed próchnicą oraz odpowiednia profilaktyka domowa, czyli higiena jamy ustnej na co dzień.
Zdaniem specjalistów enel-med warto przyzwyczajać dziecko do regularnych wizyt u pedodonty już od 1. roku życia, a przeglądy stomatologiczne należy wykonywać co 3 miesiące. Taka częstotliwość pozwala wcześnie zauważyć zmiany bakteryjne i wyleczyć je, a także w stosownym momencie zabezpieczyć bruzdy zębowe przed próchnicą za pomocą lakowania, które można wykonać tylko na zębach zdrowych.
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to nie wszystko – największa odpowiedzialność za zdrowie zębów u dziecka spoczywa na rodzicach. Dopóki dziecko nie skończy 10 lat, rodzice powinni mu pomagać w czyszczeniu zębów, a jeśli dziecko myje już zęby samodzielnie – kontrolować efekt. Warto pamiętać o odpowiedniej szczoteczce i paście. Szczoteczka dla dziecka może być manualna, elektryczna lub soniczna, ale musi mieć odpowiednio małą główkę. Z kolei dobór właściwej pasty do zębów zależy od wieku dziecka, ponieważ np. maluchy, które nie potrafią płukać ust, powinny stosować preparaty bez fluorku.
Zdrowe zęby to inwestycja w przyszłość
Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi Beata Krakowska, Dyrektor ds. Stomatologii i Medycyny Estetycznej w enel-med. – Dlatego w ramach akcji „Małe ząbki – wielka sprawa” chcemy uświadamiać rodziców, że zdrowie ich dzieci kształtuje się już od najmłodszych lat i im wcześniej pomożemy im wyrobić prawidłowe nawyki higieniczne, tym mniej problemów z chorobami jamy ustnej będą miały w przyszłości. W enel-med kładziemy nacisk na współpracę lekarzy różnych specjalizacji i szkolimy pediatrów tak, aby podczas okresowych wizyt przypominali rodzicom o przeglądach u pedodonty oraz zwracali uwagę na stan jamy ustnej małych pacjentów. Zdrowe zęby dzieci to nasza wspólna sprawa – dodaje.

Wszystkich zainteresowanych bezpłatnym przeglądem jamy ustnej u dziecka zapraszamy do 20 klinik enel-med stomatologia na terenie Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Katowic i Trójmiasta w okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku. Lekarz wykona przegląd, maluch umyje ząbki dinozaurowi, a rodzic dowie się, jak powinien dbać o zęby swojego dziecka. Prosimy o wcześniejszy kontakt z naszą infolinią pod numerem 22 23 07 007 (hasło „Małe ząbki – wielka sprawa”).

Naszą akcję „Małe ząbki – wielka sprawa” będziemy prowadzić we współpracy z firmami GSK (producentem specjalistycznych produktów do higieny jamy ustnej dla dzieci) oraz Arkona Laboratorium Farmakologii Stomatologicznej (producentem materiałów stomatologicznych).

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA