Akcje społeczne
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówJuż wkrótce rusza nowa inicjatywa enel-med, mająca poprawić świadomość rodziców w obszarze profilaktyki i higieny jamy ustnej ich dzieci. Od 24 czerwca do końca sierpnia 2019 r. wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą mogły skorzystać bezpłatny przegląd stomatologiczny w klinikach enel-med, a ich rodzice zasięgnąć u specjalistów wiedzy na temat właściwego dbania o zęby swoich pociech. Akcja „Małe ząbki – wielka sprawa” ma również zwrócić uwagę na powszechny w naszym kraju problem próchnicy, która dotyka już nawet 75% pięciolatków.

 

Zagrożenie: próchnica
Niepokojące statystyki o występowaniu próchnicy u dzieci są efektem niedostatecznej profilaktyki tej choroby oraz niewystarczającej wiedzy rodziców. Choć powszechnie wiadomo, że do zmian próchnicowych przyczyniają się bakterie w jamie ustnej, nie każdy rodzic ma świadomość, iż próchnica może dotknąć nawet kilkumiesięczne dziecko zbyt długo karmione butelką. Na zębach mlecznych próchnica rozwija się szczególnie szybko, a nieleczona – może prowadzić do bólu i dyskomfortu, a nawet do zapalenia miazgi zęba, które często kończy się jego utratą. To wystarczy, by na lata zrazić dziecko do wizyt u stomatologa. Ponadto próchnica zębów mlecznych niekorzystnie wpływa na rozwój uzębienia stałego, a bakterie w jamie ustnej zwiększają podatność na choroby dróg oddechowych. Dlatego też profilaktykę próchnicy warto stosować u dzieci od najmłodszych lat.

Przeglądy + lakowanie + codzienna higiena
Akcja „Małe ząbki – wielka sprawa” ma uczulić rodziców na kwestie związane z właściwą profilaktyką próchnicy u dzieci, na którą składają się 3 podstawowe elementy: regularne przeglądy stomatologiczne, zabezpieczenie zębów przed próchnicą oraz odpowiednia profilaktyka domowa, czyli higiena jamy ustnej na co dzień.
Zdaniem specjalistów enel-med warto przyzwyczajać dziecko do regularnych wizyt u pedodonty już od 1. roku życia, a przeglądy stomatologiczne należy wykonywać co 3 miesiące. Taka częstotliwość pozwala wcześnie zauważyć zmiany bakteryjne i wyleczyć je, a także w stosownym momencie zabezpieczyć bruzdy zębowe przed próchnicą za pomocą lakowania, które można wykonać tylko na zębach zdrowych.
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to nie wszystko – największa odpowiedzialność za zdrowie zębów u dziecka spoczywa na rodzicach. Dopóki dziecko nie skończy 10 lat, rodzice powinni mu pomagać w czyszczeniu zębów, a jeśli dziecko myje już zęby samodzielnie – kontrolować efekt. Warto pamiętać o odpowiedniej szczoteczce i paście. Szczoteczka dla dziecka może być manualna, elektryczna lub soniczna, ale musi mieć odpowiednio małą główkę. Z kolei dobór właściwej pasty do zębów zależy od wieku dziecka, ponieważ np. maluchy, które nie potrafią płukać ust, powinny stosować preparaty bez fluorku.
Zdrowe zęby to inwestycja w przyszłość
Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi Beata Krakowska, Dyrektor ds. Stomatologii i Medycyny Estetycznej w enel-med. – Dlatego w ramach akcji „Małe ząbki – wielka sprawa” chcemy uświadamiać rodziców, że zdrowie ich dzieci kształtuje się już od najmłodszych lat i im wcześniej pomożemy im wyrobić prawidłowe nawyki higieniczne, tym mniej problemów z chorobami jamy ustnej będą miały w przyszłości. W enel-med kładziemy nacisk na współpracę lekarzy różnych specjalizacji i szkolimy pediatrów tak, aby podczas okresowych wizyt przypominali rodzicom o przeglądach u pedodonty oraz zwracali uwagę na stan jamy ustnej małych pacjentów. Zdrowe zęby dzieci to nasza wspólna sprawa – dodaje.

Wszystkich zainteresowanych bezpłatnym przeglądem jamy ustnej u dziecka zapraszamy do 20 klinik enel-med stomatologia na terenie Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Katowic i Trójmiasta w okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku. Lekarz wykona przegląd, maluch umyje ząbki dinozaurowi, a rodzic dowie się, jak powinien dbać o zęby swojego dziecka. Prosimy o wcześniejszy kontakt z naszą infolinią pod numerem 22 23 07 007 (hasło „Małe ząbki – wielka sprawa”).

Naszą akcję „Małe ząbki – wielka sprawa” będziemy prowadzić we współpracy z firmami GSK (producentem specjalistycznych produktów do higieny jamy ustnej dla dzieci) oraz Arkona Laboratorium Farmakologii Stomatologicznej (producentem materiałów stomatologicznych).