Ciekawostki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Co się dzieje, gdy nasza skóra nie jest odpowiednio nawilżona? Zaburza się proces odnowy naskórka, słabnie bariera hydrolipidowa skóry. Cera staje się przesuszona skłonna do podrażnień, pogarsza się jej wygląd. Dobry krem nawilżający nie tylko ochroni, ale także zapobiegnie zmarszczkom oraz wiotczeniu skóry.

 

Dlaczego każda skóra potrzebuje nawilżenia?

Czy wiesz, że aż 60% masy ludzkiego ciała stanowi woda? Jest ona konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wręcz niezbędna dla zachowania równowagi wszystkich naszych komórek, w tym także komórek skóry. Warto pamiętać także, że nasza cera posiada naturalną barierę ochronną, która nazywana jest płaszczem hydrolipidowym. W jej składzie także główną rolę odgrywa woda. Jak widzisz, jest to kluczowy składnik, który odpowiada za stan, kondycję i wygląd cery. Niedostateczne nawilżenie przyczynia się do suchości skóry oraz wywołuje podrażnienia. Brak nawilżenia może prowadzić do dostrzegalnych i znaczących zmian w kondycji i wyglądzie skóry. Ponadto to właśnie woda usprawnia usuwania martwych komórek z powierzchni naskórka, zatem warunkuje jej odnowę. 

Jak nawilżać skórę?

Prawidłowe i skuteczne nawilżenie skóry powinno odbywać się na dwóch poziomach:

–  od wewnątrz –  dlatego tak ważne jest wypijanie minimum dwóch litrów wody dziennie (a także zielonych i ziołowych herbat);

– od zewnątrz –  tu z pomocą przychodzi krem nawilżający. To potężny oręż do walki o zadbaną, zdrowo wyglądającą i piękną skórę bez zmarszczek. Warto wiedzieć, że kremy nawilżające nie “wprowadzają” wody do skóry, lecz po prostu nie pozwalają jej uciec z naszych tkanek. Właśnie dlatego idealnym sposobem pielęgnacji i nawodnienia skóry jest nawilżanie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Dobry krem nawilżający do twarzy wzmacnia bariery skórne, które muszą być mocne i silne, by zatrzymać wodę w tkankach. Kosmetyk o działaniu nawilżającym zwiększa ilość i wytrzymałość wiązań cząsteczkowych. Zawiera on wartościowe dla skóry składniki, które pomagają zatrzymać wodę w tkankach, oraz wzmacniają komórki skóry, dodając jej jędrności i sprężystości. 

Nawilżający krem do twarzy - ważny kosmetyk w twojej łazience

Jak wybrać dobry krem nawilżający do twarzy? Kluczem jest dobór produktu do konkretnych potrzeb naszej skóry i w zależności od posiadanego rodzaju cery. Przykładowo cera sucha będzie wymagała mocno nawilżającego kremu do twarzy, a z kolei mieszana może potrzebować kremu, który ma konsystencję lekkiego, dobrze wchłaniającego się sorbetu. Pamiętaj także, że potrzeby twojej skóry mogą zmieniać się w ciągu roku, a także na przestrzeni lat, dlatego uważnie obserwuj swoją skórę, oceń jej rodzaj i podaruj jej pielęgnację na miarę jej potrzeb.  

Jak działa nawilżający krem do twarzy? Jego funkcjonowanie opiera się na kilku istotnych mechanizmach. Krem nawilżający ma do spełniania więcej niż jedną funkcję. Tylko wówczas możemy powiedzieć, że działa on kompleksowo. Krem do twarzy skupia się na:

  1. Działaniu higroskopijnym – czyli na zatrzymaniu wody w naskórku tak, by zapobiegając jej przesuszeniu i spadku jędrności. 
  2. Działaniu okluzyjnym – które polega na stworzeniu fizycznej bariery, nieprzepuszczalnej dla wody, co  chroni skórę i zapobiega TEWL (przeznaskórkowej ucieczce wody z tkanek). 
  3. Odbudowie i wzmocnieniu płaszcza hydrolipidowego – to ważna funkcja, ponieważ nieszczelny płaszcz ochronny skóry przyczynia się do pogorszenia odporności naszej skóry, przez co znacznie szybciej ulega ona podrażnieniom i przesuszeniu, na przykład w wyniku niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, smog, kurz, silny wiatr, słońce czy mróz.  
  4. Przywróceniu naturalnej równowagi mikrobiomu naszej skóry, co chroni ją przed wieloma dysfunkcjami, niedoskonałościami i stanami zapalnymi, a także przed stresem oksydacyjnym, który powoduje szybsze starzenie się skóry.

 

Dowiedz się więcej - Sekret zadbanej skóry - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA