Ciekawostki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Działanie szamponów przeciwko wypadaniu włosów opiera się nie tylko na oczyszczaniu skóry głowy czy nawilżaniu włosów, ale również ich wzmacnianiu. Dzięki temu włosy stają się bardziej elastycznie i odporne. Mają mniejszą skłonność do wypadania. Ponadto takie szampony mają za zadanie stymulować włosy do wzrostu i rzeczywiście, jeśli w diecie nie brakuje ważnych witamin czy też wypadanie włosów nie jest spowodowane chorobą, to po kilku tygodniach mogą pojawić się baby hair. Jakie składniki powinien mieć szampon na wypadanie włosów?

 

Jaki szampon przeciwko wypadaniu włosów warto wybrać i jak go stosować?

Oczywiście chcąc przeciwdziałać nadmiernej utracie włosów, warto sięgnąć po dedykowany szampon na wypadanie włosów. Czym powinien się charakteryzować taki produkt? Przede wszystkim powinien mieć neutralne pH. Kolejna istotna rzecz to fakt, by nie przesuszał skóry głowy. Zatem ważne by nie posiadał w swoim składzie SLS ani SLES. Powinien odżywiać włosy, wzmacniać je i przede wszystkim stymulować do wzrostu. Warto wiedzieć, że nie ma jakichś szczególnych zaleceń do stosowania tego rodzaju produktu. Przy myciu należy go pozostawić na głowie tyle samo co inny szampon, czyli od 3 do 5 minut. Dłużej na skórze głowy można pozostawiać tylko ampułki albo wcierki. W przypadku tendencji do osłabionych włosów ważne jest ich wzmacnianie. Jeżeli dodatkowo włosy się przetłuszczają, to może być konieczne dwukrotne mycie. Warto sięgnąć też po odżywkę przeciwko wypadaniu włosów. 

Jakie składniki aktywne powinien mieć szampon na wypadanie włosów? 

Szampon przeciwko wypadaniu włosów powinien zawierać zarówno witaminy, aminokwasy, jak i ekstrakty roślinne. Formuła szamponu powinna być lekka, zatem nie może zawierać siarczanów. Ważna jest zawartość peptydów i polisacharydów, które aktywują mieszki włosowe. Dla wzrostu włosów istotne znaczenie ma to, by szampon posiadał w swoim składzie biotynę. Oczywiście dla wzrostu włosów niezbędne jest białko budulcowe, a więc keratyna. Wzrost włosów może stymulować kofeina w składzie szamponu. Bardzo dobre właściwości ma również ekstrakt z drzewa cytrusowego, bo poprawia mikrokrążenie. Pobudzanie mikrokrążenia ma istotne znaczenie, bo dzięki temu stymulowane są mieszki włosowe. Jednocześnie stosowanie szamponu regularnie pozwala pozbyć się zanieczyszczeń zalegających na skórze głowy, które mogą blokować ujście mieszków włosowych.      

Jak dodatkowo można wpływać na wzmocnienie swoich włosów?  

Na pewno należy stosować peelingi na skórę głowy. W ten sposób można pobudzać krążenie, a jednocześnie pozbywać się nadmiaru sebum i zrogowaciałego naskórka. Jeżeli chce się wzmocnić włosy także na długości, to warto sięgnąć po naturalne oleje. Olejowanie włosów pozwala je uelastycznić. Warto wiedzieć, że zdrowy włos powinien pozostać na skórze głowy od 2 do 6 lat, bo taki jest prawidłowy cykl jego życia. Na krótsze życie włosów wpływają czynniki stresowe, dlatego poza odpowiednią pielęgnacją przeciwko wypadaniu włosów na pewno warto ograniczyć stres i postawić na więcej relaksujących zajęć. Bardzo ważna jest także prawidłowa dieta zawierająca kwasy Omega-3, a także witaminy z grupy B oraz witaminę A, C i E. Na wzmocnienie i wzrost włosów wpływa także obecność cynku, wapnia i żelaza w diecie w odpowiednich, rekomendowanych ilościach. Włosy mocne to włosy nieprzesuszone, dlatego nie należy przesadzać z zabiegami stylizacyjnymi, farbowaniem, rozjaśnianiem. Należy nie tylko nawilżać włosy od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Ważne jest zatem picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Pamiętaj, że ważna jest także higiena snu. Należy się wysypiać przynajmniej i spać w nocy przynajmniej 8 godzin.      

 

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA