Fot. drcichobieg.pl

Ciekawostki
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Obuwie medyczne kojarzy ci się z niezbyt stylowymi klapkami, które nie do końca pasują do medycznego uniformu? Na szczęście na rynku można znaleźć również ciekawe propozycje, niemające nic wspólnego z nieładnymi i nudnymi butami. Niektóre z nich są naprawdę niebanalne, sprawdź!

 

Obuwie medyczne – design czy komfort?

Obuwie medyczne jest bardzo istotnym elementem uniformu lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia. Choć w życiu prywatnym można kierować się tylko wyglądem obuwia i „przemęczyć” w niewygodnych szpilkach, w pracy medyka nie ma takiej możliwości. Wielogodzinne dyżury, przemieszczanie się między salami, skomplikowane zabiegi wymagające wielu godzin stania – to wszystko sprawia, że buty lekarzy czy pielęgniarek po prostu muszą być komfortowe.

Nie oznacza to, że takie obuwie ma być nieładne czy niedopasowane do uniformu. Wręcz przeciwnie – w pracy lekarza wygląd jest elementem wizerunku. Schludne, dopasowane spodnie, bluza, fartuch i buty wyglądają profesjonalnie i wzbudzają zaufanie.

Buty medyczne – wygoda przede wszystkim

Czym powinny cechować się odpowiednie buty dla medyka? Jeśli stoisz przed wyborem modelu dla siebie, zwróć uwagę na:

  • dopasowanie do stopy – buty powinny być wyprofilowane anatomicznie, czyli odpowiadać kształtowi stopy; w przeciwnym razie po całym dniu chodzenia będą boleć cię nogi;
  • amortyzację – buty medyczne muszą mieć warstwę amortyzującą, dzięki której zminimalizujesz skutki uderzania stopami o podłoże;
  • przewiewność – obuwie, w którym spędzasz wiele godzin w ciągu dnia, musi być przewiewne i dawać stopom oddychać; najlepiej, aby buty były wykonane z naturalnych materiałów albo miały otwory lub siatkę;
  • łatwość w czyszczeniu – buty lekarza czy pielęgniarki powinny nadawać się do częstego mycia i czyszczenia preparatami odkażającymi, aby można było pozbyć się z nich chorobotwórczych drobnoustrojów.

Nietuzinkowe obuwie medyczne

Nikt nie powiedział, że buty lekarza muszą być stonowane. Szczególnie jeśli pracuje on na oddziale dziecięcym, jest pediatrą, dziecięcym stomatologiem czy neonatologiem. Jakie niebanalne buty medyczne mają do wyboru medycy?

  • Kolorowe klapki gumowe. Choć wiele osób za „medyczny” kolor uważa biel i ewentualnie niebieski, do uniformu doskonale będą pasowały także modele w żywych, energicznych barwach albo w pastelach. Wybór spodni i bluz medycznych jest obecnie naprawdę duży, a ich kolorystyka nie kończy się na błękitach i bieli, dlatego kolorowe klapki mogą być świetnym uzupełnieniem np. różowego zestawu.
  • Chodaki medyczne ze wzorami. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez lekarzy modeli obuwia są chodaki. Nic dziwnego – to kwintesencja komfortu. Czy zawsze muszą być białe? Niekoniecznie! Świetnym uzupełnieniem klasycznego uniformu są chodaki ze wzorami np. przedstawiającymi narzędzia medyczne czy zwierzęta – to szczególnie udany wybór do placówek i gabinetów, w których przyjmuje się dzieci. Takie nietuzinkowe buty na pewno wywołają niejeden uśmiech.
  • Eleganckie klapki skórzane. Choć gumowe buty są wygodne w utrzymaniu, nie każdy je lubi. Alternatywą są klapki skórzane – wygodne, naturalne i niezwykle wygodne. Modele z dwoma regulowanymi, szerokimi paskami są szczególnie chętnie wybierane przez medyków.
  • Trampki medyczne. To bardzo ciekawa alternatywa dla odkrytych klapków czy chodaków. Takie trampki wyglądają podobnie do klasycznych butów sportowych, są jednak wykonane z tworzywa (na przykład z pianki EVA) i nie mają sznurowadeł. Dzięki temu łatwo się je wkłada i bezproblemowo czyści.

Obuwie medyczne to obowiązkowy element uniformu lekarza, pielęgniarki czy położnej, który musi być przede wszystkim wygodny. A co z wyglądem i estetyką? Na rynku jest mnóstwo podobnych do siebie, zwyczajnych modeli. Jeśli jednak chcesz się wyróżnić albo nieco urozmaicić swój profesjonalny look, postaw na buty w oryginalnym kolorze albo z zabawnymi grafikami. Z pewnością wywołasz uśmiech u niejednego pacjenta.

 

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA