Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Na leczenie zębów w Polsce wydaje się rocznie około 8 mld zł – takie dane przedstawia firma analityczna PMR z Krakowa. Ta suma rośnie z roku na rok, a w 2013 roku ma osiągnąć ok. 13 mld złotych! Stosunkowo niewielu pacjentów (ok. 20 proc.) leczy swe zęby w ramach NFZ. Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia opłata za wypełnienie…

 

wraz z wartością zużytych materiałów (nie dotyczy to leczenia kanałowego) wynosi 97 zł. Choć powszechnie sami lekarze dentyści przyznają się do pobierania ok. 120-200 zł za taką usługę. Marża za usługi stomatologiczne uwarunkowana jest różnymi czynnikami: wyposażenie gabinetu, doświadczenie i umiejętności dentysty. Dentyści nie liczą marży za usługę, gdyż są to umiejętności trudne do wycenienia.

Samo plombowanie to kompilacja wielu czynności przy użyciu wielu narzędzi i materiałów. Należałoby wliczyć koszty: prądu, wody, wynajmu, zużycia wierteł, spoiwa, wypełnienia, sterylizacji, utylizacji odpadów medycznych, pensji pomocy. Sumując te koszty, może to wynosić ok. 60 zł. na jednego pacjenta. Jeśli jest to leczenie kanałowe, koszt leczenia dla stomatologa, może wzrosnąć czterokrotnie. (przy 4 kanałach).

Średnio dentysta przyjmuje dziesięciu pacjentów dziennie.