Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Blizny to tkanki łączne, które tworzą się w wyniku procesu gojenia się skóry po urazach. Mogą być następstwem głębokich czy powierzchownych ran, oparzeń, operacji chirurgicznych, a nawet trądziku czy infekcji wirusowych, przy których występują ropne wykwity. Blizny to z reguły niechciane pamiątki wielu sytuacji. Nic więc dziwnego, że szukasz sposobu, by się ich skutecznie pozbyć. Sprawdź, jak zrobić to najlepiej!

Jak powstają blizny?

Blizny powstają w wyniku procesu gojenia się skóry po uszkodzeniu. Musisz wiedzieć, że to uszkodzenie może obejmować różne warstwy skóry, w tym naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną. I to od głębokości uszkodzenia zależy, jak bardzo widoczne będą blizny. Mogą być one płaskie, wyniosłe, czerwone, różowe, białe lub brązowe, a nawet elastyczne bądź sztywne. Czasami blizny mogą powodować dyskomfort, swędzenie lub napięcie na skórze.

Blizna jest więc naturalnym następstwem uszkodzenia skóry. Kiedy dochodzi do przerwania ciągłości tkanki, tworzy się rana, którą początkowo wypełnia krem, a następnie strup. Po jego odpadnięciu na skórze tworzy się tkanka włóknista pokryta nabłonkiem. Właśnie w tym momencie powstaje świeża blizna, która będzie się przebudowywać przez około rok. Jeśli więc chcesz wykonać usuwanie blizn Warszawa, udaj się na konsultację do kosmetologa, który oceni stan blizny i podpowie, w jaki sposób i kiedy najlepiej będzie wykonać zabieg.

blizna na ciele m

W jaki sposób możesz usunąć bliznę i inne defekty skórne?

Wśród sposobów na usunięcie blizn zwykle wymieniane są peelingi chemiczne oraz mikrodermabrazja. Peeling chemiczny polega na zastosowaniu chemicznego roztworu na skórę, który delikatnie złuszcza jej powierzchnię. Może to pomóc w redukcji nie tylko blizn, ale również przebarwień, zmarszczek oraz innych defektów skórnych poprzez stymulację regeneracji skóry. Z kolei mikrodermabrazja to procedura kosmetyczna, w której za pomocą urządzenia emitującego strumień mikrokryształków lub diamentowego końcówki, delikatnie usuwa się warstwę naskórka. Pomaga to w wygładzeniu skóry, redukcji blizn i poprawie tekstury skóry.

W usuwaniu defektów skórnych równie skuteczne są mikronakłucia lub mezoterapia igłowa. Wykorzystują one małe igiełki, które mają wprowadzić substancje aktywne specjalnych preparatów w głębsze warstwy skóry. Sprzyja to między innymi produkcji kolagenu, odpowiedzialnego za gładkość i elastyczność skóry. Równie skuteczne jest laserowe usuwanie blizn. Przy pomocy laserów można bardzo precyzyjnie usuwać niechciane warstwy skóry, pobudzić produkcję kolagenu i wyrównać strukturę skóry.

laserowe usuwanie blizn m

Dlaczego laserowe usuwanie blizn jest zaliczane do najskuteczniejszych metod?

Laserowe usuwanie blizn ma wiele zalet. Jest nie tylko precyzyjne, bezbolesne i skuteczne, ale również minimalizują uszkodzenia skóry. Promienie laserowe penetrują skórę, docierając do głębszych warstw blizny, gdzie są absorbowane przez barwnik (np. melaninę) lub wchodzą w interakcję z kolagenem. To prowadzi do pobudzenia produkcji nowego kolagenu i remodelowania tkanki bliznowatej. W konsekwencji skóra zaczyna przebudowę swojej struktury, a blizna zostaje wygładzona.

Promienie laserowe mają zdolność do selektywnego usuwania zbędnej pigmentacji skóry, takiej jak hiperpigmentacja lub naczynka krwionośne, które mogą być obecne w bliznach. Poza tym mają zdolność do precyzyjnego skupiania energii na wybranych obszarach skóry. Zmniejsza to nie tylko widoczność blizn, ale przede wszystkim ryzyko powikłań po zabiegu.

 

Nowy Gabinet Stomatologiczny: Jak powstają blizny?

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA