Zaburzenia sensoryczne są dzisiaj niezwykle popularne i bardzo często diagnozowane wśród dzieci. Bardzo często również osoby dorosłe mają kłopoty sensoryczne, które najczęściej wynikają z problemów gromadzących się przez cały okres rozwoju i nigdy nie przepracowanych. Najwięcej słyszy się jednak o zaburzeniach sensorycznych właśnie u najmłodszych. Możemy tego rodzaju schorzeniom i wynikającym z nich problemów zapobiegać na bardzo wiele sposobów. Nie powinno przede wszystkim zabraknąć nam uważności na sposób wychowywania oraz rozwoju naszej pociechy.

Fot. materiały prasowe

ADHD, czyli Zaburzenie Deficytu Uwagi z Hiperaktywnością, to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na zdolność koncentracji, kontrolę impulsów i regulację zachowania. Mimo że ADHD występuje zarówno u chłopców, jak i dziewcząt, istnieją różnice w przejawianiu się tego zaburzenia u obu płci. Poniżej przybliżamy ten temat - wskazujemy na różnice w objawach oraz potencjalne formy leczenia dedykowane dla chłopców i dziewcząt.

Fot. materiały prasowe

Mimo iż wielu osobom problemy endokrynologiczne kojarzą się przede wszystkim z dolegliwościami występującymi w starszym wieku (szczególnie z menopauzą), nie oznacza to, że nie mogą występować u dzieci i młodzieży. Wręcz przeciwnie, wiele osób już na wczesnych etapach rozwoju doświadcza problemów ze strony układu hormonalnego, co może wiązać się z przykrymi dolegliwościami. Kiedy zatem warto udać się z dzieckiem do endokrynologa?

Wady zgryzu są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych jamy ustnej, tuż obok próchnicy i chorób przyzębia [1]. Polacy nie są tutaj wyjątkiem, szczególnie jeśli mowa o zdrowiu jamy ustnej u najmłodszych – ponad 60 proc. polskich dzieci i nastolatków w wieku 11-18 lat doświadcza problemów ze zgryzem [2]. Wady zgryzu nie są natomiast jedynie estetyczną kwestią, a mogą powodować inne problemy zdrowotne związane np. prawidłowym oddychaniem, trawieniem, wymową i ogólną jakością życia [3]. Jednak można temu zaradzić, podejmując leczenie odpowiednio wcześnie – kluczowa jest rola i szybkie działanie rodziców.

Sedacja wziewna. Czy wiesz, że nawet 90% dzieci w wieku przedszkolnym ma próchnicę zębów? Co więcej, okazuje się, że połowa z nich nigdy nie była jeszcze u stomatologa. Dane te są niezwykle niepokojące w obliczu powszechności chorób zębów już w życiu dorosłym. Świadomość Polaków w zakresie regularnych badań w gabinecie stomatologicznych wciąż jest niewielka.

Fluoryzacja u dzieci postrzegana jest jako obowiązek szkolny. Ale czy na pewno? Dyskusje w sprawie fluoru prowadzą do różnych stanowisk, a rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z powagi problemu. Nie do końca też wiedzą, że ostateczna decyzja należy zawsze do nich, a jednorazowy zabieg fluoryzacyjny nie będzie cenny, jeśli na co dzień pozwolimy dziecku na różne zaniedbania w higienie jamy ustnej. Fluor występuje naturalnie w pożywieniu, a jego nadmiar ma szkodliwy wpływ na cały organizm. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czy jednak szkolne postępowanie może zaszkodzić? Jaka dawka jest tak naprawdę potrzebna?

Bagatelizowanie konieczności leczenia zębów mlecznych to częsty błąd popełniany przez rodziców. Mleczaki są bardzo podatne na próchnicę i zanim wypadną, mogą zaszkodzić wyrzynającym się zębom stałym. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych chorób zębów stałych oraz wad zgryzu. Eksperci podkreślają, że regularne kontrole u stomatologa należy zacząć więc już w momencie pojawienia się pierwszych ząbków i przeprowadzać je co trzy miesiące.

1piksel8645361 xxlPolska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem rozwoju próchnicy wśród najmłodszych. Szacuje się, że tą chorobą dotkniętych jest aż 76 proc. dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Eksperci przekonują, że obok prawidłowego szczotkowania zębów pastą z fluorem, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz regularnych kontroli u stomatologa bardzo ważną rolę w profilaktyce próchnicy odgrywa bezcukrowa guma do żucia. Według badań stosowanie jej przez 20 minut po jedzeniu i piciu stymuluje wydzielanie śliny, pomagając neutralizować kwasy osadu nazębnego oraz usunąć resztki żywności.

 

AlbusdentWizyta adaptacyjna u stomatologa to ważny moment w życiu dziecka i powinna być przez nie jak najlepiej zapamiętana. Dentysta musi więc zadbać o dobrą atmosferę, bo widok stomatologicznych narzędzi i zapłakanych rówieśników wychodzących z gabinetu może skutecznie zniechęcić malucha do kolejnych odwiedzin. Dzieci boją się bólu i są na niego bardzo podatne, dlatego rodzice powinni je uprzedzić, że niektóre zabiegi mogą być bolesne.

 

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA