Dzieci w gabinecie stomatologicznym
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Sedacja wziewna. Czy wiesz, że nawet 90% dzieci w wieku przedszkolnym ma próchnicę zębów? Co więcej, okazuje się, że połowa z nich nigdy nie była jeszcze u stomatologa. Dane te są niezwykle niepokojące w obliczu powszechności chorób zębów już w życiu dorosłym. Świadomość Polaków w zakresie regularnych badań w gabinecie stomatologicznych wciąż jest niewielka.

Sedacja wziewnaDawajmy przykład dzieciom i raz na 6 miesięcy wybierzmy się do dentysty. Dzisiaj wizyty na fotelu stomatologicznym nie wiążą się już z żadną traumą, a leczenie ubytków może być całkowicie bezbolesne. Dowiedz się więcej o sedacji wziewnej, czyli gazie rozweselającym, który jest stosowany jako w pełni bezpieczny środek łagodzący ból.

 

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu

Wdychanie podtlenku azotu potocznie nazywanego „gazem rozweselającym”, jest w pełni bezpiecznym sposobem walki z bólem. Coraz częściej sedację wykorzystuje się w gabinetach stomatologicznych, szczególnie w przypadku tych najmłodszych pacjentów. Jednym z miejsc, w których jest ona dostępna jest DP Med. Sedacja wziewna przynosi ukojenie i odprężenie, niweluje uczucie niepokoju i strachu, a jednocześnie zachowuje u pacjenta pełną świadomość i nie wpływa na racjonalność zachowania.

 

Kiedy warto stosować sedację wziewną gazem rozweselającym?

Pierwsza wizyta u dentysty może być rzeczywiście traumatyczna, dlatego w przypadku najmłodszych pacjentów należy zastosować środki, dzięki którym kontrola i leczenie zębów przebiega w jak najlepszym komforcie.

Użycie gazu rozweselającego jest najlepszą opcją, jeśli pacjent nie może przyjąć tradycyjnego środka przeciwbólowego albo kiedy panicznie boi się ukłucia w dziąsło.

Podtlenek azotu działa rozluźniająco, dlatego jest zalecany w przypadku paraliżującego strachu, który uniemożliwia otwarcie jamy ustnej czy wywołuje odruch wymiotny. Gaz rozweselający sprawdza się też doskonale przy długim i żmudnym leczeniu zębów bez względu na metodę kuracji. Ta metoda znieczulająca jest dobra również przy konieczności usunięcia zęba, usuwania złogów nazębnych czy podczas leczenia kanałowego.

 

Sedacja wziewna - bezpieczna metoda przeciwbólowa bez skutków ubocznych

Sedacja wziewna podtlenku azotu jest całkowicie bezpieczna i nie wywołuje żadnych negatywnych skutków ubocznych. Co więcej, przeciwwskazaniem do zastosowania tego rodzaju metody walki z bólem czy zdenerwowaniem nie są w tym przypadku nawet różnego rodzaju choroby. Gaz rozweselający może być z powodzeniem stosowany u pacjentów ze zdiagnozowaną astmą, padaczką, nadciśnieniem oraz chorobami serca.

Przed pierwszą wizytą w gabinecie stomatologicznym wraz z dzieckiem, upewnij się, jakie podejście ma lekarz do małego pacjenta oraz jakie metody uśmierzające ból stosuje. Sprawdź również wyposażenie gabinetu stomatologicznego. W tych dedykowanych dzieciom funkcjonuje specjalny fotel dentystyczny, a mały pacjent podczas zabiegu może na przykład oglądać bajkę. W dobrym tonie jest również wręczenie dziecku małego upominku, na przykład naklejki „dzielny pacjent”.

 

Dowiedz się więcej

Sedacja wziewna. Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -  zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA