Amerykańska firma Viome Life Sciences wprowadziła na rynek test do wykonywania samodzielnie przez pacjenta w domu raka jamy ustnej i raka gardła. Jest on przeznaczony do pomiaru ekspresji genów mikrobiomu jamy ustnej i komórek w ślinie, służący do identyfikowania wczesnych biomarkerów raka jamy ustnej i gardła.

Podejmowanie z pacjentami i ich opiekunami rozmów na temat szczepień przeciwko odrze zaleca swoim członkom Brytyjskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (British Society of Paediatric Dentistry; BSPD). Jest to związane ze wzrostem liczby przypadków odry w Wielkiej Brytanii.

6 na 10 dzieci w Polsce ma stan higieny jamy ustnej wymagający poprawy, dodatkowo 61 proc. jest diagnozowanych z aktywną próchnicą. I choć zdecydowana większość najmłodszych myje zęby dwa razy dziennie (71%), to jednak nieodpowiednia dieta psuje efekt. Aż 90% przebadanych przyznaje się do spożywania słodyczy, a 77% do picia napojów słodzonych i gazowanych. Takie są najważniejsze wyniki ankiet przeprowadzonych wśród ponad 700 dzieci w ramach wspólnej akcji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, enel-med i Septodont „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”.

Aż 84 proc. kobiet w wieku ponad 50 lat nie jest świadoma związku, jaki zachodzi pomiędzy menopauzą a zdrowiem jamy ustnej. Tak wynika z badania sieci klinik stomatologicznych Delta Dental, zatytułowanego „Raport na temat zdrowia jamy ustnej kobiet w starszym wieku oraz menopauzy: Przełamywanie stygmatyzacji”.

Ruszyła kolejna edycja akcji edukacyjnej marki Glimbax. Za koncepcję i wdrożenie odpowiada agencja marketingu farmaceutycznego - NEKK. Pierwsze edycje kampanii były skierowane do profesjonalistów – ze szczególnym uwzględnieniem higienistów stomatologicznych. Nowa odsłona akcji będzie obejmowała także pacjentów i ma na celu nie tylko budowanie świadomości marki, ale także zwiększenie komfortu oczekiwania na usługę stomatologiczną.

Protezy zębowe są wskazane dla osób, które utraciły swoje naturalne uzębienie. Wyróżnia się te noszone na stałe oraz wyjmowane. Protezy poprawiają w znacznym stopniu komfort życia, gdyż umożliwiają bezproblemowe spożywanie ulubionych potraw. Aby jednak mogły długo bezawaryjnie działać, niezbędna jest właściwa ich pielęgnacja. W tym artykule poruszony zostanie temat, jak prawidłowo dbać o protezę zębową.

Pasty profilaktyczne. Zwiększa się zainteresowanie pastami profilaktycznymi, wynika to zarówno z coraz częściej występującej próchnicy i chorób przyzębia, jak również z pandemii i ograniczonego przez jakiś czas dostępu do lekarza dentysty.

Pasty do szczoteczek sonicznych. Wybranie odpowiedniej szczoteczki do czyszczenia zębów i utrzymania higieny jamy ustnej, to jedynie połowa sukcesu. Równie istotny jest dobór pasty do zębów, która będzie spełniała określone potrzeby. Jaką zatem pastę warto kupić, jeśli na co dzień stosujemy szczoteczkę soniczną? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA