Fot. 123 RF

Szyny sportowe są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego sportowca. Stanowią one nie tylko ochronę przed kontuzjami, ale także wpływają na komfort oraz efektywność treningu lub bezpieczeństwo w czasie zawodów. Używanie nazębnych szyn ochronnych może w istotny sposób zapobiegać powstawaniu urazów w obrębie zębów oraz miękkich tkanek jamy ustnej. Dlatego też wybór odpowiedniego ochraniacza jest kluczowy dla każdego, kto aktywnie uprawia sport. Na samym początku warto sprecyzować, czym one są i na czym polega ich funkcja ochronna?

fot. 123rf.com

We Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, podczas której prof. dr hab. Marzena Dominiak zwróciła uwagę na pogłębiający się problem otyłości i wpływ tego stanu chorobowego na zdrowie jamy ustnej. Okazuje się, że Polska posiada jeden z najwyższych wskaźników wśród państw Unii Europejskiej dotyczący BMI.

Fluoryzacja zębów to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zapewnienie długoterminowej ochrony naszego uśmiechu przed próchnicą. Jest to proces, który polega na stosowaniu preparatów zawierających fluor, który wnika w strukturę zęba i mocno go utwardza, co czyni bardziej odpornym na próchnicę. Chociaż fluoryzacja jest często kojarzona głównie z profilaktyką u dzieci, to korzyści z jej stosowania mogą docenić osoby w każdym wieku. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat fluoryzacji, jej dalszych korzyści oraz efektów, zapraszamy do lektury.

Coraz więcej osób decyduje się na kredyt, by dokonać „metamorfozy swojego uzębienia”. – W czasach wysokiej inflacji ważniejsza od zasobności portfela okazuje się determinacja – wskazują eksperci. Z szacunków wynika, że zainwestować w leczenie stomatologiczne zamierza w tym roku blisko 42 procent Polaków.

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie innowacyjne rozwiązania technologiczne mają coraz większe znaczenie. Nowe technologie zapewniają lekarzom możliwość świadczenia usług na jeszcze wyższym poziomie, a pacjentom zapewniają poprawę doświadczeń podczas wizyty. Czy rzeczywiście nowoczesne urządzenia mogą przyczynić się do redukcji dyskomfortu i stresu związanego z leczeniem stomatologicznym?

Lekarze i lekarze dentyści ze Szczecina mają konkretne rady dotyczące postanowień noworocznych. Wystosowali specjalny apel na nowy rok: „Najlepsze postanowienie noworoczne, jakie można przyjąć na przywitanie roku 2024, to zaplanowanie wizyt profilaktycznych oraz lepsza troska o nasze zdrowie”.

Profilaktyka stomatologiczna pozwala utrzymać w zdrowiu zęby i jamę ustną. Składają się na nią regularne wizyty kontrole u stomatologa oraz zabiegi profilaktyczne, które przeciwdziałają powstawaniu ubytków. To całkowicie bezbolesne, a w wysokim stopniu zabezpiecza zęby przed mniej przyjemnym leczeniem stomatologicznym, które może dodatkowo je osłabić.

Amerykańska firma Viome Life Sciences wprowadziła na rynek test do wykonywania samodzielnie przez pacjenta w domu raka jamy ustnej i raka gardła. Jest on przeznaczony do pomiaru ekspresji genów mikrobiomu jamy ustnej i komórek w ślinie, służący do identyfikowania wczesnych biomarkerów raka jamy ustnej i gardła.

Podejmowanie z pacjentami i ich opiekunami rozmów na temat szczepień przeciwko odrze zaleca swoim członkom Brytyjskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (British Society of Paediatric Dentistry; BSPD). Jest to związane ze wzrostem liczby przypadków odry w Wielkiej Brytanii.

6 na 10 dzieci w Polsce ma stan higieny jamy ustnej wymagający poprawy, dodatkowo 61 proc. jest diagnozowanych z aktywną próchnicą. I choć zdecydowana większość najmłodszych myje zęby dwa razy dziennie (71%), to jednak nieodpowiednia dieta psuje efekt. Aż 90% przebadanych przyznaje się do spożywania słodyczy, a 77% do picia napojów słodzonych i gazowanych. Takie są najważniejsze wyniki ankiet przeprowadzonych wśród ponad 700 dzieci w ramach wspólnej akcji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, enel-med i Septodont „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA