fot. 123rf.com

Eksperci ostrzegają, że niemal 30 proc. dorosłych Polaków, czyli około 8,5 miliona osób, cierpi z powodu przewlekłego bólu, co znacznie przekracza zarówno średnią europejską, jak i światową. Pomimo ogromnej skali tego problemu, leczenie bólu w Polsce jest niewystarczające. Sytuacja ta była tematem debaty zorganizowanej w Sejmie przez parlamentarny zespół ds. medycyny bólu, w ramach kampanii „Nie musi boleć”.

fot. 123rf.com

Podwyżki cen papierosów i wyrobów tytoniowych stają się coraz bardziej realne. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, Ministerstwo Finansów planuje podniesienie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty, a także objęcie tym zakresem płynów do e-papierosów w latach 2025-2027. To oznacza, że ceny detaliczne papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych znacząco wzrosną w nadchodzących latach.

Fot. 123 RF

W dzisiejszych czasach rozwój technologii medycznej pozwala na coraz lepszą i dokładniejszą diagnostykę. W szczególności w radiologii, precyzja i jakość obrazu mają kluczowe znaczenie dla postawienia trafnej diagnozy. Monitory diagnostyczne do radiologii ogólnej stanowią jeden z podstawowych elementów pracy radiologa. Czym dokładnie są te urządzenia i jakie korzyści przynoszą w codziennej praktyce? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Fot. 123 RF

Nakładki ortodontyczne, czyli alignery, stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w leczeniu wad zgryzu, oferując pacjentom wygodniejszą i estetyczną alternatywę dla tradycyjnych aparatów stałych. Jednak, jak wynika z badań, brak odpowiedniej higieny tych nakładek może prowadzić do poważnych problemów, takich jak próchnica, zapalenie dziąseł, a nawet choroby przyzębia. Kluczową rolę w skuteczności leczenia ortodontycznego odgrywa zatem codzienna, skrupulatna pielęgnacja nakładek.

fot. umed.pl

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Sokołowski został mianowany konsultantem wojewódzkim w dziedzinie protetyki stomatologicznej w województwie łódzkim. Został powołany przez wojewodę łódzką, Dorotę Ryl. Nominację z innych dziedzin medycyny otrzymali też prof. dr hab. n. med. Jolanta Walusiak-Skorupa i prof. dr hab. n. med. Andrzej Borowski.

fot. 123rf.com

Najnowszy raport UCE RESEARCH "Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów?" ujawnia główne czynniki zniechęcające do regularnych wizyt w gabinetach dentystycznych. Najważniejszym problemem są wysokie koszty – 39,7% badanych wskazuje ceny jako główną barierę. Strach przed dentystą oraz obawa przed bólem również odstraszają odpowiednio 38,9% i 30% pacjentów. Negatywne doświadczenia z poprzednich wizyt mają wpływ na 22,3% osób, a długie kolejki zniechęcają co piątego pacjenta.

fot. 123rf.com

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, którego głównym celem jest edukacja społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających z bagatelizowania objawów tych nowotworów. Wydarzenie to odbędzie się już po raz 12., a tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Równy dostęp - równe szanse".

fot. 123rf.com

Z najnowszych danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w Polsce aż ponad 9 milionów osób cierpi na otyłość. To blisko 25% populacji. Problem ten stał się tematem debaty podczas konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”, zorganizowanej przez wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

fot. 123rf.com

 

Prawidłowo zbilansowana dieta w pierwszych dwóch latach życia dziecka ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. Eksperci są zgodni, że odpowiednie nawyki żywieniowe w tym okresie nie tylko chronią przed otyłością, ale również zapobiegają rozwojowi próchnicy. Jak podkreśla prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej, w diecie najmłodszych często brakuje zdrowych produktów niezbędnych do ochrony zębów.

Więcej artykułów…

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA