Leczenie
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Osteopatia jest dyscypliną, która zyskuje z roku na rok coraz większe znaczenie w codziennej pracy z pacjentem. Pozwala bowiem spojrzeć na człowieka w sposób kompleksowy, holistyczny. Dzięki temu pomoc jest skuteczna i efektywna, ukierunkowana na pomoc jednostce, bez ograniczana zainteresowania wyłącznie do określonego fragmentu dającego objawy. Czym jest osteopatia i fizjoterapia stomatologiczna?

 

Czym jest rehabilitacja stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna jest jedną z metod terapii manualnej, która wykorzystywana jest w pracy z pacjentem, u którego występują nieprawidłowości w obrębie narządu żucia, stawów skroniowo-żuchwowych. Podejmowane przez specjalistę działania mają na celu relaksację danego obszaru, zmniejszanie napięcia mięśni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ust. Dzięki rehabilitacji stomatologicznej możliwe jest przywrócenie fizjologicznej, prawidłowej ruchomości w stawie skroniowo-żuchwowym.

Dla niektórych dużym zaskoczeniem może być fakt, że fizjoterapeuta stomatologiczny interesuje się budową i postawą całego ciała, kręgosłupem czy miednicą. Wbrew pozorom nieprawidłowości w innych partiach ciała mogą mieć ogromny wpływ na obszary ważne w stomatologii.

Kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą?

Konsultacje z fizjoterapeutą stomatologicznym są konieczne zawsze wtedy, gdy występują nieprawidłowości w obrębie aparatu żucia. Wspomagająco specjalista może działać również we współpracy z protetykiem czy ortodontą, w celu poprawy skuteczności prowadzonej terapii podstawowej. Pozwala to przywrócić maksymalną funkcjonalność narządu żucia i osiągnąć jak najlepsze efekty terapeutyczne.

Objawy, które mogą sugerować, że warto udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego, to w szczególności:

 • bóle głowy, w tym także dolegliwości o charakterze migrenowym,
 • bóle czyi,
 • uczucie trzaskania, przeskoków w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych,
 • ograniczenie ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych,
 • nadwrażliwość zębów,
 • bóle żuchwy, szczęki i skroni,
 • szczękościsk,
 • ból ulokowany “za gałką oczną”,
 • ból zębów “zdrowych”,
 • zaburzenia połykania, w szczególności uczucie “guli” w gardle”,
 • piski i szumy uszne, ból uszu,
 • nawracające stany zapalne uszu.

Objawy, szczególnie dotyczące bólów głowy lub uszu nie zawsze są właściwie interpretowane, przez co zdarza się, że pacjenci trafiają na rehabilitację stomatologiczną dopiero po konsultacji z lekarzem rodzinnym, neurologiem czy laryngologiem.

Kiedy jest wskazana fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna w https://osteohelp.pl/osteopatia/stomatologiczna/ powinna być realizowana u pacjentów, u których występują dysfunkcje w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i inne zaburzenia, powodujące ból, niewłaściwe napięcie mięśniowe itp. Pomocy i opieki specjalisty wymagają również osoby po urazach.

W ramach fizjoterapii stomatologicznej specjalista wykonuje: terapię manualną stawu skroniowo-żuchwowego, tkanek miękkich, terapię odcinka szyjnego kręgosłupa, terapię czaszkową oraz pracuje z pacjentem nad właściwą postawą całego ciała.

Konsultacja stomatologiczna często realizowana jest jako konsultacja, gdy pacjent zostanie skierowany przez lekarza stomatologa na kontrolę. Objawy stomatologiczne, jakie mogą świadczyć o problemach w ramach fizjoterapii to m.in. nadmierne ścieranie szkliwa, bruksizm, nadmierne zaciskanie szczęki w sytuacjach stresujących, wynikające z niewłaściwego napięcia mięśniowego, nadwrażliwość zębów czy nawracające stany zapalne.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA