Dzieci w gabinecie stomatologicznym
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zaburzenia sensoryczne są dzisiaj niezwykle popularne i bardzo często diagnozowane wśród dzieci. Bardzo często również osoby dorosłe mają kłopoty sensoryczne, które najczęściej wynikają z problemów gromadzących się przez cały okres rozwoju i nigdy nie przepracowanych. Najwięcej słyszy się jednak o zaburzeniach sensorycznych właśnie u najmłodszych. Możemy tego rodzaju schorzeniom i wynikającym z nich problemów zapobiegać na bardzo wiele sposobów. Nie powinno przede wszystkim zabraknąć nam uważności na sposób wychowywania oraz rozwoju naszej pociechy.

 

Czym są zaburzenia sensoryczne?

Zaburzenia integracji sensorycznej to nieprawidłowości w prawidłowym odbieraniu i interpretacji bodźców sensorycznych, co skutkuje nieadekwatnymi reakcjami na bodźce. Najczęściej diagnozuje się je u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a postawienie diagnozy wymaga wizyt u terapeuty. Na podstawie badania terapeuta opracowuje plan terapii SI, dostosowując go do potrzeb dziecka oraz oczekiwań rodziców. Kluczową rolę w leczeniu tego rodzaju zaburzeń odgrywać mogą również pomoce sensoryczne z Intibag.eu

Terapia SI – jak działa i na czym polega?

Terapia Integracji Sensorycznej (SI) to zestaw działań mających na celu wyzwalanie konkretnych reakcji sensorycznych, które przyczynią się do poprawy organizacji wrażeń zmysłowych. Wykonuje się ją w specjalnie przygotowanej pracowni pod kierunkiem terapeuty integracji sensorycznej, wykorzystując pomoce sensoryczne, które są w tej terapii niezwykle ważne. Głównym celem terapii SI jest kontrolowana stymulacja wszystkich systemów zmysłowych, co wpływa korzystnie na funkcjonowanie emocjonalne i motoryczne jednostki. Pozwala ona osiągać lepszą organizację wrażeń zmysłowych dzieciom i sprawia, że funkcjonują na znacznie wyższym poziomie. Jest ona również zalecana przy wielu zaburzeniach rozwojowych.

Pomoce sensoryczne – rodzaje

Znajdziemy bardzo wiele różnorodnych pomocy sensorycznych. Mogą być to chociażby bardzo popularne maty sensoryczne, koce, zabawki wibrujące, dźwiękowe, zachęcające w różny sposób do zabawy jak chociażby piasek kinetyczny. Znajdziemy również sensoryczne koła, a także rozmaite panele sensoryczne, czy też zestawy do treningu węchu. Jak więc widać jest to bardzo szeroka gama produktów, pośród których znajdziemy wszystko to, co może pomóc w rozwijaniu zmysłów twojego dziecka w sposób bezpieczny i zaplanowany. Tego typu pomoce posiadają oczywiście wszelakie atesty i są wykorzystywane przez profesjonalnych terapeutów, ale w niektórych przypadkach rodzice decydują się również na ich zakup do domu i samodzielne ćwiczenie z dzieckiem.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA